Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Prejudiciatul are ITP expirat, poate sa faca ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Prejudiciatul are ITP expirat, poate sa faca reparatiile pe RCA ?

Buna ziua,

Acu cateva zile am fost lovit destul de rau. Individul vinovat a virat stinga din directia lui de mers avind si linie continua intrind sensul meu de circulatie cu prioritate.Cu toate incercarile mele de al evita l-am acrosat,dupa care am derapat in sant.
Individul si-a recunoscut greseala,am mers a doua zi la asigurari unde mi s-au facut poze de catre inspectorul de daune am complectat formular deconstatare amiabila,si mi s-a deschis dosar de daune .
La depunerea documentelor mele i-am dat o copie certificatului fara pagina cu itp-ul.
Credeti ca vor verifica?
Daca da, ce sanse mai am?ramine varianta:

Ord.CSA nr.20/2008
Art. 26. - (1) Asiguratorul RCA are obligatia de a despagubi partea prejudiciata
pentru prejudiciile suferite in urma accidentului produs prin intermediul
vehiculului asigurat, potrivit pretentiilor formulate in cererea de despagubire,
dovedite prin orice mijloc de proba. Fara a se depasi limitele de despagubire
prevazute in contractul de asigurare RCA, in conditiile in care evenimentul
asigurat s-a produs in perioada de valabilitate a politei de asigurare RCA, se
acorda despagubiri, in forma baneasca, pentru:
a) vatamari corporale sau deces, inclusiv pentru prejudicii fara caracter
patrimonial;
b) pagube materiale;
c) pagube consecinta a lipsei de folosinta a vehiculului avariat;
d) cheltuieli de judecata efectuate de catre persoana prejudiciata.
(2) Indiferent de locul in care s-a produs accidentul de vehicul, pe drumuri
publice, pe drumuri care nu sunt deschise circulatiei publice, in incinte si in
orice alte locuri, atat in timpul deplasarii, cat si in timpul stationarii
vehiculului asigurat, asiguratorul RCA acorda despagubiri pana la limita de
despagubire prevazuta in polita de asigurare RCA, pentru:
1. prejudiciul produs de dispozitivele sau instalatiile cu care a fost echipat
vehiculul, inclusiv pentru prejudiciul produs din cauza desprinderii accidentale
a remorcii, semiremorcii sau atasului tractat de vehicul;
2. prejudiciul produs din culpa conducatorului vehiculului asigurat, inclusiv in
cazurile in care la data accidentului conducatorul vehiculului:
- a condus vehiculul fara consimtamantul explicit sau implicit al asiguratului;
- nu este titularul unui permis care sa ii dea dreptul sa conduca vehiculul
respectiv;
- nu a respectat obligatiile legale de ordin tehnic cu privire la starea si
siguranta vehiculului respectiv;

Va multumesc frumos
temnita, utilizator
la intocmirea dosarului de daune vi s-au cerut toate documentele necsare
Nu cred sa mai aveti probleme
Cauza evenimentului nefiind legata de starea tehnica a autovehiculului Dv.nu are importanta faptul ca aveati IPT expirat.
Cziffra_virgil a scris:

Cauza evenimentului nefiind legata de starea tehnica a autovehiculului Dv.nu are importanta faptul ca aveati IPT expirat.

Pardon! Ba putea sa fie legata , fiindca tot se aplica din Art.26,Al. 2,pct.2 ,ultima liniuta, deci avea acoperire RCA.(deja citat de user)ITP reprezinta tocmai indatorirea legala de ordin tehnic a proprietarului.
Art. 26 din ord.CSA nr 20/2008 arata ca se despagubesc si prejudiciile produse chiar daca pagubitul " nu a respectat obligatiile legale de ordin tehnic cu privire la starea si siguranta vehiculului respectiv". Cu atat mai mult cu cat nu ati fost vinovat de accident nu aveti de ce sa va faceti griji.
In primul rand cred ca nu mai trebuie invocat Ord 20/2008 care este abrogat de mult timp. In vigoare este Ord CSA 5/2010, cu toate ca are acelasi continut la art. 26, dar totodata la acest art. se face trimitere la lipsa ITP al auto vinovat - cu mentiunea ca si pentru aceasta situatie se despagubeste .
In opinia mea lipsa ITP la auto pagubit nu are nicio importanta la despagubire deoarece nu exista norma legala care sa excluda acesta situatie. Cazurile de excludere pentru auto pagubit sunt cele de la art 27 din normele CSA, iar la art. 28 gasim culpa comuna.