Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Prejudiciatul are ITP expirat, poate sa faca ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Prejudiciatul are ITP expirat, poate sa faca reparatiile pe RCA vinovatului

Buna ziua,

Acu cateva zile am fost lovit destul de rau. Domnisoara vinovata are RCA.
Din pacate am descoperit ca am uitat sa-mi fac ITP-ul.

Firma de asigurari care a emis RCA-ul vinovatei poate sa refuze plata. pe motiv ca eu, cel lovit si nevinovat. am ITP-ul expirat ?

Va multumesc frumos
Nu are legatura ITP daca faceti reparatia in baza politei RCA a vinovatului. Daca apelati la polita CASCO (daca aveti) pentru rezolvarea problemei,s-ar putea sa intampinati probleme- depinde de firma de asigurari.
Daca este asa cum spuneti Dvs mi-ati luat o piatra de pe inima.

Parca totusi as mai dori o confirmare de la cineva, eventual care a fost implicat intr-o situatie asemantoare. (Va rog frumos daca se poate)

Maine trebuie sa ma duc la asiguratorul celei care mi-a provocat necazul asta.
O sa revin cu detalii

Multumesc tare mult.
Pentru confirmare legala:

Ord.CSA nr.20/2008
Art. 26. - (1) Asiguratorul RCA are obligatia de a despagubi partea prejudiciata
pentru prejudiciile suferite in urma accidentului produs prin intermediul
vehiculului asigurat, potrivit pretentiilor formulate in cererea de despagubire,
dovedite prin orice mijloc de proba. Fara a se depasi limitele de despagubire
prevazute in contractul de asigurare RCA, in conditiile in care evenimentul
asigurat s-a produs in perioada de valabilitate a politei de asigurare RCA, se
acorda despagubiri, in forma baneasca, pentru:
a) vatamari corporale sau deces, inclusiv pentru prejudicii fara caracter
patrimonial;
b) pagube materiale;
c) pagube consecinta a lipsei de folosinta a vehiculului avariat;
d) cheltuieli de judecata efectuate de catre persoana prejudiciata.
(2) Indiferent de locul in care s-a produs accidentul de vehicul, pe drumuri
publice, pe drumuri care nu sunt deschise circulatiei publice, in incinte si in
orice alte locuri, atat in timpul deplasarii, cat si in timpul stationarii
vehiculului asigurat, asiguratorul RCA acorda despagubiri pana la limita de
despagubire prevazuta in polita de asigurare RCA, pentru:
1. prejudiciul produs de dispozitivele sau instalatiile cu care a fost echipat
vehiculul, inclusiv pentru prejudiciul produs din cauza desprinderii accidentale
a remorcii, semiremorcii sau atasului tractat de vehicul;
2. prejudiciul produs din culpa conducatorului vehiculului asigurat, inclusiv in
cazurile in care la data accidentului conducatorul vehiculului:
- a condus vehiculul fara consimtamantul explicit sau implicit al asiguratului;
- nu este titularul unui permis care sa ii dea dreptul sa conduca vehiculul
respectiv;
- nu a respectat obligatiile legale de ordin tehnic cu privire la starea si
siguranta vehiculului respectiv;
nucu$ a scris:

Pentru confirmare legala:

Ord.CSA nr.20/2008
Art. 26. - (1) Asiguratorul RCA are obligatia de a despagubi partea prejudiciata
pentru prejudiciile suferite in urma accidentului produs prin intermediul
vehiculului asigurat, potrivit pretentiilor formulate in cererea de despagubire,
dovedite prin orice mijloc de proba. Fara a se depasi limitele de despagubire
prevazute in contractul de asigurare RCA, in conditiile in care evenimentul
asigurat s-a produs in perioada de valabilitate a politei de asigurare RCA, se
acorda despagubiri, in forma baneasca, pentru:
a) vatamari corporale sau deces, inclusiv pentru prejudicii fara caracter
patrimonial;
b) pagube materiale;
c) pagube consecinta a lipsei de folosinta a vehiculului avariat;
d) cheltuieli de judecata efectuate de catre persoana prejudiciata.
(2) Indiferent de locul in care s-a produs accidentul de vehicul, pe drumuri
publice, pe drumuri care nu sunt deschise circulatiei publice, in incinte si in
orice alte locuri, atat in timpul deplasarii, cat si in timpul stationarii
vehiculului asigurat, asiguratorul RCA acorda despagubiri pana la limita de
despagubire prevazuta in polita de asigurare RCA, pentru:
1. prejudiciul produs de dispozitivele sau instalatiile cu care a fost echipat
vehiculul, inclusiv pentru prejudiciul produs din cauza desprinderii accidentale
a remorcii, semiremorcii sau atasului tractat de vehicul;
2. prejudiciul produs din culpa conducatorului vehiculului asigurat, inclusiv in
cazurile in care la data accidentului conducatorul vehiculului:
- a condus vehiculul fara consimtamantul explicit sau implicit al asiguratului;
- nu este titularul unui permis care sa ii dea dreptul sa conduca vehiculul
respectiv;
- nu a respectat obligatiile legale de ordin tehnic cu privire la starea si
siguranta vehiculului respectiv;

Cred ca e o mica nelamurire.
Eu, cel nevinovat, am ITP-ul expirat.

Din articolul citat de Dvs., inteleg ca RCA vinovatei ma va despagubi chiar si in caz ca ea are ITP-ul expirat, ceea ce sincer nu stiu.
Informatia Dvs e binevenita si va multumesc frumos.

Imi puteti oferi si o confirmare legata de cazul in care eu, cel nevinovat, am ITP-ul expirat ?

Multumesc frumos.
La sectiunea "Asigurari",la pagina 22 gasesti un topic deschis de mine intr o situatie oarecum similara.Spun oarecum,fiindca soferul vinovat avea ITP ul expirat si el si-a reparat masina cu casco.Cei de la asigurari nu au observat sau nu i-a interesat acest lucru. In cazul tau cred ca nu are importanta ca nu aveai ITP deoarece nu esti tu cel care a provocat accidentul,poti spune in caz ca cineva observa ca nu ai folosit masina mult timp si ca urma atunci sau maine sa mergi sa-l faci.