Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Prejudiciatul are ITP expirat, poate sa faca ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Prejudiciatul are ITP expirat, poate sa faca reparatiile pe RCA vinovatului

Buna ziua,

Acu cateva zile am fost lovit destul de rau. Domnisoara vinovata are RCA.
Din pacate am descoperit ca am uitat sa-mi fac ITP-ul.

Firma de asigurari care a emis RCA-ul vinovatei poate sa refuze plata. pe motiv ca eu, cel lovit si nevinovat. am ITP-ul expirat ?

Va multumesc frumos
Faptul ca aveati ITP-ul expirat, nu poate avea ca efect decat o amenda contraventionala conf. Cod rutier.Vinovatul raspunde pentru pagubele pricinuite indiferent cui(gard,stalp,epava auto,zid, animal, persoana vatamata, auto cu/fara ITP)