Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenzi circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenzi circulatie

am si eu o intrebare! Amenzile de circulatie neplatite care au ajuns la fisc si sunt trecute la impozitul pe locuinta se prescriu? daca da dupa cat timp ?
dupa cunostintele mele nu se prescriu amenzile,,,,,(sper ca nu era amenda penala:D)
daca s-ar prescrie...cine ar mai plati amenzile?:D,oricum,daca sa trecut la fisc,,,,,cred ca o sa trimita titlu de executare silita,asta in cazul in care nu o platiti.////daca nu ati fi detinut nici un bun sau nu ati lucra nicaieri,,,,ati scapa fara plata,,,,,,:D
Mai concret:
Procesele verbale au ajjns la dvs fiindu-va comunicate si nu ati platit suma datorata cu titlul de amenda ?
Dreptul de a cere executarea silita a creantelor fiscale si creantelor provenind din amenzi contraventionale se prescrie in termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui in care a luat nastere acest drept.
mda,si oare cine asteapta sa treaca 5 ani?FISCUL?nu as crede....:))