Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general DOCUMENTE CONTABILE PT. i.i. CU NORMA DE VENIT
Discuție deschisă în Contabilitate în general

DOCUMENTE CONTABILE PT. i.i. CU NORMA DE VENIT

ce documente contabile ar trebui sa prezint unui control al garzii financiaredaca sunt I.I. cu norma de venit ( in afara de registru specisal la casa de marcat
, raporturile z, registru unic de control) si desfasor activitatea de comert cu legume fructe
multumesc
dar NIR -urile, registru de casa si fisele de magazie sunt obligatorii?
multumesc
cifra de afaceri reprezinta totalitatea vanzarilor. nu treb sa tineti minte ce au cumparat fiecare dintre clientii dv., seara scoateti raportul zilnic si il evidentiati in jurnalul de vanzari (valoric), treb sa va tineti o evidenta a vanzarilor. nir-ul este obligatoriu pt ca veti cumpara marfa la care treb sa-i faceti receptia.
Imi cer scuze.
Raspunsul meu este foarte bun, cu o precizare.

Intreprinderea individuala II nu are dreptul sa declare venituri pe baza de norme de venit, ci doar PFA-urile au acces la acest impozit forfetar.

Deci raspunsul este valabil pentru PFA.

Alberto Kurtyan