Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... dosar penal pt furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

dosar penal pt furt

am un bun prieten care s-a aflat in locul nepotrivit la momentul nepotrivit. A plecat impreuna cu un prieten vineri noaptea la plimbare, au stationat putin ...timp in care prietenul sau a rupt oglinda unei masini din parcare. In acel timp o patrula de politie circula prin zona si au vazut totul si evident au crezut ca baietii venisera la furat. L-au luat la sectie si pe acest prieten al meu ca si complice. i se va face dosar penal? daca da...pentru ce?>multumesc!
In functie de cercetari, avand in vedere ca au fost depistati in flagrant, se va face incadrarea fie pentru furt fie pentru distrugere.
Da, este complice sau coautor.
Mai au alte fapte?
Daca nu mai au, se va putea aplica o amenda administrativa a procurorului, conformart.18/1 c.pen
Succes!