Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... aprobare constructie copertina auto
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

aprobare constructie copertina auto

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti ce aprobari am nevoie pentru construirea unei copertine (un fel de garaj fara poarta) in curtea unui bloc care este asociatie de proprietari si in care detin o parcela de teren in proprietate, cu destinatia de parcare auto (detin acte de proprietate pentru terenul respectiv, care este si intabulat in cartea funciara). Va multumesc anticipat
Va trebuie Autorizatie de Constructie.
Conform L50/91, singurele constructii noi, admise fara autorizatie de constructie, sunt constructiile funerare din cimitire!:D
Trebuie sa fiti proprietar pe acea parcela de teren pe care vreti sa o acoperiti. Autorizatia o obtineti de la Primarie pe baza unui proiect intocmit de arhitect si mai ales inginer, care va calcula copertina astfel incat sa nu cada( la primul vant sau incarcare din zapada) peste masina dv.;)
doina_manuela, utilizator
Sunt proprietar pe parcela de teren, dar vreau sa stiu daca am nevoie si de acordul asociatiei de rpopretati