avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Salariul brut intre 1990 si 2001 ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Salariul brut intre 1990 si 2001 ?

Buna seara
In perioada 1990-2001 in buletinul de calcul este trecut salariul tarifar din cartea de munca.Daca in acea perioada am lucrat sambata si duminica(ore festive) iar acum mi se elibereaza adeverinta cu brutul(in care sunt incluse festivele si noxele) pentru a fi depusa la casa de pensii, se va lua in calcul pentru recalculare ?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 20:22, 20 Iunie 2010
Noxele vi se vor lua in calcul, orele festive nu. Pentru perioade anterioare datei de 01.04.2001, potrivit mentiunii de la pct. VI al anexei OUG nr. 4/2005, veniturile realizate dupa timp (sau orele suplimentare) nu sunt avute in vedere la determinarea punctajului mediu anual:
"Nu sunt luate in calcul la stabilirea punctajului mediu anual, intrucat nu au facut parte din baza de calcul a pensiilor, conform legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001:
-formele de retribuire in acord sau cu bucata, in regie ori dupa timp, pe baza de tarife sau cote procentuale;
-participarea la beneficii a oamenilor muncii din unitatile economice;
-premiile anuale si premiile acordate in cursul anului pentru realizari deosebite;
-recompensele cu caracter limitat, acordate personalului din unele sectoare de activitate;
-diurnele de deplasare si de delegare, indemnizatiile de delegare, detasare si transfer;
-drepturile de autor;
-drepturile platite potrivit dispozitiilor legale, in cazul desfacerii contractului de munca;
-al 13-lea salariu;
-alte sporuri care nu au avut caracter permanent."

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ore suplimentare ludo ludo Sunt pensionar si Casa de Pensii nu mi-a lut in calcul veniturile rezultate din orele suplimentare datorate lucrului in ture continue 12/24/12/48 realizate in ... (vezi toată discuția)
Pensii Liuba Alexandru Liuba Alexandru Buna ziua!Spuneti-mi va rog daca acordul global retinut lunar si apoi acordat la sfarsitul anului in functie de realizarile de plan in perioadele anterioare ... (vezi toată discuția)
Recalcularea pe noua lege a pensiilor. buna ziua, am lucrat neintrerupt din 16.10.1978 pana in 16.10.2015 ... Rodica Sangeorzan Rodica Sangeorzan Buna ziua, am lucrat neintrerupt din 16.10.1978 pana in 16.10.2015 si am avut nenumarate prime si premii. La calculul punctelor de pensie din vechea lege ... (vezi toată discuția)