avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand vine decizia pentru pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand vine decizia pentru pensie?

Buna ziua,
Am depus dosarul de pensie de urmas pentru cei doi copii in data de 28.04.2010 si nu am primit decizia nici pana acum.Oare mai dureaza?Cat?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Bruta , utilizator 10:59, 23 Iunie 2010
Pana cand va vor raspunde.
Insa CIM nu poate inceta decat la data cand va este comunicata decizia de pensionare.
În conformitate cu dispoziţiile Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, art. 86, admiterea sau respingerea cererii de pensionare se face prin Decizie emisă de casa teritorială de pensii în termen de 45 de zile de la data depunerii cererii.

Decizia casei teritoriale de pensii se comunică în scris persoanei care a solicitat pensionarea , în termen de 5 zile de la data emiterii.

Având în vedere avalanşa de cereri de stabilire/acordarea a drepturilor de pensie în mod cert casele teritoriale de pensie se confruntă cu probleme în respectarea termenelor.

Termenul limită, pentru emiterea Deciziei a fost 12.06.2010, iar termenul limită pentru expediere 17.06.2010.
Ultima modificare: Luni, 21 Iunie 2010
florisiris, utilizator
Este vorba de pensie de urmas pentru cei doi copii, pensie ce li se cuvine in urma decesului sotului meu.
Eu nu ma pensionez desii :)) am 42 de ani.

Multam fain pentru raspuns.
1. Chiar daca nu va pensionati dvs.conditiile de emitere a deciziilor de catre Casa de Pensii sunt aceleasi.
2. Intarzierea, mai ales in Bucuresti, se datoreaza si numarului mare de dosare de solutionat.
3. Puteti incerca sa mai luati legatura cu Casa de Pensii si sa mai intrebati ce se mai aude cu decizia dvs.
ART. 86/Lg 19/2000
(1) Admiterea sau respingerea cererii de pensionare se face prin decizie emisă de casa teritorială de pensii în termen de 45 de zile de la data depunerii cererii.

Nu am inteles niciodata termenul acesta de 45 zile:
- Un salariat este propus la pensie cu 15.07.2010.
- Dosarul se depune cu 30 zile inainte, cu 15.06.2010
- Casa de pensii, sa poata calcula punctul de pensie pentru zilele din luna iulie 2010, trebuie sa astepte declaratia nominala a salariatului, pe care angajatorul are obligatia sa o depuna pana la 25 ale lunii urmatoare, adica cel tarziu pe 25 august.

Art 86(3) /Lg 19/2000
Decizia casei teritoriale de pensii se comunică în scris persoanei care a solicitat pensionarea, în termen de 5 zile de la data emiterii.
- Cu siguranta salariatul va intra in posesia deciziei, in cel mai bun caz, la inceputul lunii septembrie 2010

Pai... de la 15.06.2010 pana la inceputul; lunii sept 2010, rezulta ca ar fi cam....75 de zile :closedtopic:
Ultima modificare: Miercuri, 23 Iunie 2010
Bruta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen solutionare winter_wind winter_wind buna ziua! care este termenul maxim de solutionare a unui dosar de pensionare, stabilit de legiuitor? va multumesc! (vezi toată discuția)
Plata pensiei handsu handsu Exista vreun termen in care trebuie platita pensia pentru limita de varsta . Un cunoscut a depus dosarul complet ,dar nici in a treia luna nu a primit pensia ... (vezi toată discuția)
Pensionare la limita de varsta doina99 doina99 Buna seara! Va rog sa-mi spuneti daca in perioada de la depunerea cererii de pensionare pana la emiterea deciziei de pensionare, daca lucrez, beneficiez de ... (vezi toată discuția)