Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare la limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare la limita de varsta

Buna seara!

Va rog sa-mi spuneti daca in perioada de la depunerea cererii de pensionare pana la emiterea deciziei de pensionare, daca lucrez, beneficiez de toate drepturile cuprinse in CCM.(CO,CM,..etc)
Multumesc
Daca dumneavoastra respectati clauzele C.I.M. , desigur.
Sunteti parti contractante , nu vad ce nu ar fi asa !
ContSters109653, utilizator
1. Cat timp sunteti sub contract individual de munca(CIM) beneficiati de toate drepturile acordate de acesta, de CCM aplicabil si de toate celelalte drepturi acordate de lege.
2. Mai mult, perioada lucrata va putea fi valorificata prin recalcularea punctului de pensie.
3. Fiind pensie de limita de varsta puteti cere incetarea CIM oricand sau puteti sa lucrati sub acelasi CIM atat timp cat va permite sanatatea sau angajatorul.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc mult pentru informatii
As dori sa imi mai spuneti daca exista un termen legal in care trebuie emisa decizia de pensionare de la data depunerii cererii de pensionare.
doina99, utilizator
Va redau din Legea 19/2000 (Legea pensiilor):

Art. 86. - (1) Admiterea sau respingerea cererii de pensionare se face prin decizie
emisă de casa teritorială de pensii în termen de 45 de zile de la data depunerii cererii.
(2) Decizia casei teritoriale de pensii va cuprinde temeiurile de fapt şi de drept pe baza cărora se admite sau se respinge cererea de pensionare.
(3) Decizia casei teritoriale de pensii se comunică în scris persoanei care a solicitat pensionarea, în termen de 5 zile de la data emiterii.
Art. 87. - Decizia emisă în condiţiile art. 86 alin. (1) poate fi contestată la instanţa judecătorească competentă în a cărei rază teritorială se află domiciliul asiguratului, în termen de 45 de zile de la comunicare.
Art. 88. - Decizia casei teritoriale de pensii, necontestată în termen, este definitivă.