avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 255 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imprimut cu hartie \"de mana\"
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imprimut cu hartie "de mana"

Prostie omenesca.... #-o pe scur: am vrut sa facem o lucrare de 2000 lei (jaluzele/rulouri geam) din care 1.000 I-AM DAT AVANS fara factura doar cu o hartie de mana in care s-a scris "subsemnatul X serie buletin si adresa am primit de la Y ca imprumul suma de 1000 lei pe care o voi da inapoi pana in data de 22.06.2010". la aceasta data X ne-a comunicat telefonicca nu are de unde sa dea banii. Ce putem face? Stiu ca aceasta situatie suna ca o copilarie dar se mai intampla cand ai incredere in oameni :(
Cel mai recent răspuns: luminita.huidu , utilizator 17:41, 5 Iulie 2010
o actiune in instanta. mergeti pe o somatie de plata.
De acord cu somatia .Problema este daca individul este solvabil
Poate ar fi bine si o plangere penala pe inselaciune.
Nu cred ca se va admite de instanta o somatie de plata.
A semnat ca persoana fizica respectivul si nu pt firma.
si exista mai multe probleme.
Cu increderea e problema mare si nici infractiune nu este...
somatia de plata merge in acest caz.
OG 5/2001 ne vorbeste de realizarea dreptului creitorului fara a distinge dupa cum acesta este o persoana fizica sau juridica.
nu merge o ordonanta de plata care se aplica strict raporturilor comerciale.
buna ziua .
personal cred ca ar merge si somatie de plata si actiune in pretentii ;)

Alte discuții în legătură

Cum pot sa-mi recuperez banii ? Alice00755 Alice00755 Anul trecut am dat o cantitate de cereale la achizitii unei persoane fizice. Precizez ca eu insami sunt agricultor, persoana fizica. De atunci ma tot poarta cu ... (vezi toată discuția)
Recuperare bani din contract de imprumut BPM BPM in 2013 am facut un contract de imprumut (pe un an) cu o pers fizica cu virament suma prim banca. nu am primit inca banii. contractul nu este prin notar. va ... (vezi toată discuția)
Confict angajat- angajator macovei adina macovei adina Buna ziua, Am o problema cu fostul angajator, refuza sa imi elibereze actele pentru a ma putea inscrie la somaj( ultima zi de munca a fost 18.05.2010 ... (vezi toată discuția)