Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imprimut cu hartie \"de mana\"
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imprimut cu hartie "de mana"

Prostie omenesca.... #-o pe scur: am vrut sa facem o lucrare de 2000 lei (jaluzele/rulouri geam) din care 1.000 I-AM DAT AVANS fara factura doar cu o hartie de mana in care s-a scris "subsemnatul X serie buletin si adresa am primit de la Y ca imprumul suma de 1000 lei pe care o voi da inapoi pana in data de 22.06.2010". la aceasta data X ne-a comunicat telefonicca nu are de unde sa dea banii. Ce putem face? Stiu ca aceasta situatie suna ca o copilarie dar se mai intampla cand ai incredere in oameni :(
o actiune in instanta. mergeti pe o somatie de plata.
De acord cu somatia .Problema este daca individul este solvabil
Poate ar fi bine si o plangere penala pe inselaciune.
Nu cred ca se va admite de instanta o somatie de plata.
A semnat ca persoana fizica respectivul si nu pt firma.
si exista mai multe probleme.
Cu increderea e problema mare si nici infractiune nu este...
somatia de plata merge in acest caz.
OG 5/2001 ne vorbeste de realizarea dreptului creitorului fara a distinge dupa cum acesta este o persoana fizica sau juridica.
nu merge o ordonanta de plata care se aplica strict raporturilor comerciale.
buna ziua .
personal cred ca ar merge si somatie de plata si actiune in pretentii ;)