avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1848 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... concediu pentru studii
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

concediu pentru studii

sunt functionar public la o primarie si am terminat anul acesta fac.de manag.Brasov ID in cadrul Universitatii Spiru Haret,am solicitat ce le 10 zile de concediu pentru studii platite si mi sa raspuns ca se acorda cele 10 zile dar fara plata.Este bine nu este bine.Daca ma vede cineva va rog un raspuns autorizat,mii de multumiri
Cel mai recent răspuns: mihaicalinescu2005 , utilizator 23:38, 21 Iunie 2010
legea nr. 330/2009
" ART. 48
(1) La data intrării în vigoare a prezentei legi se abrogă:
13. Ordonanţa Guvernului nr. 6/2007 privind unele măsuri de reglementare a drepturilor salariale şi a altor drepturi ale funcţionarilor publici până la intrarea în vigoare a legii privind sistemul unitar de salarizare şi alte drepturi ale funcţionarilor publici, precum şi creşterile salariale care se acordă funcţionarilor publici în anul 2007, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 66 din 29 ianuarie 2007, aprobată cu modificări prin Legea nr. 232/2007, cu modificările ulterioare, cu excepţia art. 22, 23, 24, 25, 26, 27, 29, 30 şi 33."
O.G. 6/2007
"ART. 30
(1) Funcţionarii publici care îşi continuă studiile în vederea promovării în clasă beneficiază de concedii de studii potrivit legii. În cazul în care conducătorul autorităţii sau instituţiei publice apreciază că studiile sunt utile autorităţii sau instituţiei publice în care funcţionarul public îşi desfăşoară activitatea, pe perioada concediului de studii acordat, în limita a 30 de zile lucrătoare anual din acesta, funcţionarului public respectiv i se plătesc salariul de bază corespunzător funcţiei publice deţinute şi, după caz, sporul de vechime.
(2) Funcţionarii publici care urmează o formă de specializare sau de perfecţionare beneficiază de drepturile şi au obligaţiile prevăzute de Legea nr. 188/1999, republicată."
Daca studiile dvs sunt in specialitatea in care va desfasurati activitatea, concediul de studii trebuie sa va fie platit. :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de studii Kati11 Kati11 Doresc sa stiu daca in noua lege a salarizarii, este prevazut concediu de studiu cu plata( cel de 10 zile) in cazul meu, studenta in an terminal, in vederea ... (vezi toată discuția)
Modificarile din codul muncii privind concediul de odihna vera_tardea vera_tardea Buna ziua, va rog sa imi precizati in ce masura modificarile aduse de Lg.12/2015, cu privire la concediul de odihna( perioada de 18 luni si faptul ca o ... (vezi toată discuția)
Legislatie salariu secretar cata32 cata32 Este valabila ORDONANTA nr. 9 din 30 ianuarie 2008 pentru modificarea Ordonantei Guvernului nr. 6/2007 privind unele masuri de reglementare a drepturilor ... (vezi toată discuția)