Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit imobiliar ipotecar- nu-mi mai pot plati ratele ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit imobiliar ipotecar- nu-mi mai pot plati ratele la banca...oare faptul ca banca imi ia casa stinge litigiul dintre noi?

Buna ziua,

indraznesc sa va cer ajutorul intr-o problema, care, cred eu, deja a devenit un subiect la ordinea zilei.
Am doi prieteni(sot si sotie) care au cumparat, cred ca acum vreo doi ani, un imobil cu 3 camere, printr-un credit imobiliar cu ipoteca, in franci elvetieni.La inceput rata lunara a fost in jurul sumei de 12-13 milioane lei, ajungand la ora actuala la fabuloasa suma de 24-25 milioane lei.Totodata, si valoarea totala a creditului contractat a crescut de la luna la luna.
Avand deja mari probleme in a achita ratele(in urma platii ratei lunare, acestia mai ramaneau doar cu 3 milioane lei, de trait o luna intreaga), cei doi au mers la banca si au obtinut, pentru un an, o reducere a ratei cu 3 milioane(banca a fost de acord ca, timp de un an, sa nu mai incaseze nu stiu ce comision, urmand, bineinteles, ca dupa acel an de gratie sa fie reintrodus comisionul respectiv in rata, plus valoarea aferenta comisionului neplatit timp de un an).
De parca nu ar fi fost suficient, din luna august salariul lui va scadea cu 25%-fiind bugetar-intrand in incapacitatea de plata atat timp cat venitul total al celor doi va fi undeva in jurul sumei de 22 milioane de lei iar sotia este si insarcinata in doua luni.
Acum, va intreb, cu tot respectul, cum ii putem ajuta pe acesti oameni?Daca nu-si platesc ratele, li se vor face popriri pe salariu insa cat timp va dura acest lucru pana sa-i dea afara in din casa?
Iar daca ii vor da afara din casa si banca isi va lua practic garantia, normal nu ar fi sa se incheie litigiul?Ei au platit la momentul contractarii creditului un avans de 20.000Euro si restul, pana la 70.000 euro(cat costa imobilul), a fost oferit de banca, in franci elvetieni.Astfel ca ei s-au indatorat la banca pentru 50.000 Euro(in franci elvetieni) dar in prezent sunt datori acesteia cu 75.000 Euro(in franci elvetieni), asta "multumita" francului care crescut extrem de mult de-a lungul vremii.
Este moral sau legal ca banca sa le ia si casa, sa o vanda la licitatie pe un pret de nimic si mai apoi sa le faca din nou poprire pe salariu pentru suma ce a mai ramas nevalorificata din vanzarea imobilului ipotecat?Am vazut ca la licitatie un apartament cu 3 camere se vinde la, cel mult, 30.000 euro, asta inseamna ca cei doi vor ramane datori bancii cu inca 45.000 euro?

Ma gandesc ca doi tineri cu un copil pe drum vor ramane si fara casa si cu datorii la banca?Si cu "protectia familiei prin Constitutie" unde ramane?Chiar nu poate fi facut nimic?Daca li se ia casa, banca isi recupereaza banii creditati(20.000 avansul+casa scoasa la licitatie+ratele ce-au fost platite pana in prezent-la zi si fara intarzieri), nu ar fi normal ca litigiul sa fie incheiat?

Sper ca acest subiect sa va trezeasca interesul si sa reusim sa le aducem putina liniste celor doi gasind o solutie.
Va multumesc foarte mult!
Cu respect,

Cristina

P.S.- Imi cer scuze daca a mai fost discutat un subiect cu o aceeasi tema!
cris4family, utilizator
visan_georgiana a scris:

"In plus ce vina are banca , ca s-au taiat sau se vor taia salariile (azi aflam sigur), cand debitorul a semnat contractul si-a asumat obligatiile din contract"

:)):)):))... da' debitorul ce vina are? banca, cand a acceptat garantiile- venituri si ipoteci, nu si-a asumat nimic? garantia a fost un punct cheie (determinant) al contractului: se incheia contractul sau nu se incheia, din capu' locului!!!
pai riscul de creditare este al imprumutatorului!!!! el, imprumutatorul, e obligat prin lege sa-si ia garantiile necesare, la incheierea contractului, nu cand vede ca a acceptat o garatie, care in imprejurari economice noi (im-pre-vi-zi-bi-le!!!) ,nu-i mai convin! ...si incearca repede sa arunce paguba la imprumutat:))

sunt foarte lamurit, nu intelegi despre ce e vorba in textul citat.

poate intelegi ceva din textul asta, al aceluias utilizator, legalmgm:

"Teoria impreviziunii.
.......... In cazul contractelor care presupun o derulare in timp cum sunt contractele cu executare succesiva sau cele afectate de un termen suspensiv exisata posibilitatea ca survenirea anumitor evenimente anterior incheierii contractului sa duca la un dezechilibru in defavoarea uneia dintre partile contractului, de regula in defavoarea debitorului.
Debitorul astefel nu-si va mai putea executa obligatia prevazuta in contract, insa nu datorita faptului ca aceasta este imposibila de onerat ci datorita faptului ca executarea obligatiei il va pune pe debitor intr-o postura economica foarte dificila, chiar faliment. Concret, suntem in prezenta unei onerozitati excesive a obligatiei debitorului si pe care acesta nu a luat-o in calcul cu prilejul contractarii.
In ceea ce priveste notiunea de impreviziune, majoritatea autorilor sunt de parere ca este vorba despre o chestiune de ordin economic si finanaciar (prestatia oferita creditorului in executarea contractului nu mai corespunde valorii reale a contraprestatiei, impreviziunea fiind legata de moneda). Cauza dezechilibrului este un eveniment exterior persoanei si vointei debitorului care nu antreneaza o imposibilitate de executare a obligatiei, ci doar o face mai oneroasa, nefiind insa sigur ca este necesar ca evenimentul sa fie imprevizibil sau ajunge ca el sa nu fi fost prevazut.
O discutie asupra caracterului imprevizibilitatii pune problema daca evenimentul in sine trebuie sa fi fost imprevizibil sau doar efectele lui asupra echilibrului economic al contractului (evenimentul apare ca previzibil dar consecintele lui au depasit previziunile), precum si daca imprevizibilitatea trebuie apreciata obiectiv sau subiectiv (in functie de persoana contractantului). .......
.... Teoria impreviziunii consta in recunoasterea, ca subinteleasa, in contracte a clauzei omnis conventio intelliguntur rebus sic stantibus conform careia, daca intre momentul incheierii contractului si cel al executarii acestuia au aparut evenimente imprevizibile, care au schimbat fundamental conditiile economice sau de alta natura existente in momentul acordului de vointa initial al partilor, facand sensibil mai anevoioasa prestatia uneia dintre ele, principiul fortei obligatorii a contractului nu mai actioneaza, organul de jurisdictie avand dreptul, independent de existenta in contract a unei clauze in acest sens, sa procedeze la reasezarea contractului, in functie de noile imprejurari sau, in subsidiar, la desfiintarea contractului si inlaturarea corespunzatoare a responsabilitatii debitorului."

intelegi ceva, utilizator visan_georgiana?

textul il gasesti aici:

www.avocatnet.ro/content/for...

solutia posibila, realizabila, pentru oamenii de care esti "ingrijorata", e in justitie!
ContSters123067, utilizator
gigelin a scris:

visan_georgiana a scris:

"In plus ce vina are banca , ca s-au taiat sau se vor taia salariile (azi aflam sigur), cand debitorul a semnat contractul si-a asumat obligatiile din contract"

:)):)):))... da' debitorul ce vina are? banca, cand a acceptat garantiile- venituri si ipoteci, nu si-a asumat nimic? garantia a fost un punct cheie (determinant) al contractului: se incheia contractul sau nu se incheia, din capu' locului!!!
pai riscul de creditare este al imprumutatorului!!!! el, imprumutatorul, e obligat prin lege sa-si ia garantiile necesare, la incheierea contractului, nu cand vede ca a acceptat o garatie, care in imprejurari economice noi (im-pre-vi-zi-bi-le!!!) ,nu-i mai convin! ...si incearca repede sa arunce paguba la imprumutat:))

sunt foarte lamurit, nu intelegi despre ce e vorba in textul citat.

poate intelegi ceva din textul asta, al aceluias utilizator, legalmgm:

"Teoria impreviziunii.
.......... In cazul contractelor care presupun o derulare in timp cum sunt contractele cu executare succesiva sau cele afectate de un termen suspensiv exisata posibilitatea ca survenirea anumitor evenimente anterior incheierii contractului sa duca la un dezechilibru in defavoarea uneia dintre partile contractului, de regula in defavoarea debitorului.
Debitorul astefel nu-si va mai putea executa obligatia prevazuta in contract, insa nu datorita faptului ca aceasta este imposibila de onerat ci datorita faptului ca executarea obligatiei il va pune pe debitor intr-o postura economica foarte dificila, chiar faliment. Concret, suntem in prezenta unei onerozitati excesive a obligatiei debitorului si pe care acesta nu a luat-o in calcul cu prilejul contractarii.
In ceea ce priveste notiunea de impreviziune, majoritatea autorilor sunt de parere ca este vorba despre o chestiune de ordin economic si finanaciar (prestatia oferita creditorului in executarea contractului nu mai corespunde valorii reale a contraprestatiei, impreviziunea fiind legata de moneda). Cauza dezechilibrului este un eveniment exterior persoanei si vointei debitorului care nu antreneaza o imposibilitate de executare a obligatiei, ci doar o face mai oneroasa, nefiind insa sigur ca este necesar ca evenimentul sa fie imprevizibil sau ajunge ca el sa nu fi fost prevazut.
O discutie asupra caracterului imprevizibilitatii pune problema daca evenimentul in sine trebuie sa fi fost imprevizibil sau doar efectele lui asupra echilibrului economic al contractului (evenimentul apare ca previzibil dar consecintele lui au depasit previziunile), precum si daca imprevizibilitatea trebuie apreciata obiectiv sau subiectiv (in functie de persoana contractantului). .......
.... Teoria impreviziunii consta in recunoasterea, ca subinteleasa, in contracte a clauzei omnis conventio intelliguntur rebus sic stantibus conform careia, daca intre momentul incheierii contractului si cel al executarii acestuia au aparut evenimente imprevizibile, care au schimbat fundamental conditiile economice sau de alta natura existente in momentul acordului de vointa initial al partilor, facand sensibil mai anevoioasa prestatia uneia dintre ele, principiul fortei obligatorii a contractului nu mai actioneaza, organul de jurisdictie avand dreptul, independent de existenta in contract a unei clauze in acest sens, sa procedeze la reasezarea contractului, in functie de noile imprejurari sau, in subsidiar, la desfiintarea contractului si inlaturarea corespunzatoare a responsabilitatii debitorului."

care-l gasesti aici:

www.avocatnet.ro/content/for...

solutia posibila, realizabila, e in justitie!

#-o tin sa iti spun ca ma distrezi maxim:)), teoria impreviziunii sau clauza de hardship (uite si definitia ca sa te edifici Clauza de revizuire, situatie grea, nenorocire, privatiune nedreapta.

Aceasta clauza prevede obligatia partilor de a proceda la negocieri in vederea adaptarii contractului sau de a recurge, in subsidiar, la un tert (arbitru), daca pe parcursul derularii executarii unui contract se produce o imprejurare, o situatie de orice natura, independenta de culpa vreunuia dintre parti si care afecteaza grav echilibrul contractului, provocand o ingreunare substantiala a executarii acestuia cel putin pentru una din parti.

Obligatia pe care si-o asuma expres partile ca vor revedea si reajusta prestatiile lor, la anumite perioade de timp stabilite, pentru a le reechilibra, tinand cont de schimbarile constatate in circumstantele economice.

De regula, clauza de hardship se stipuleaza in contractele de lunga durata.

Clauza de hardship se analizeaza ca o varianta, strict configurata, a clauzei rebus sic standibus, care, fiind relativ indefinita, pericliteaza stabilitatea contractului), hai sa iti mai spun ceva in afara de lege exista norme BNR si regulamente interne ale bancii; in plus cand o banca acorda un credit se calculeaza provizioane, care reprezinta cheltuieli. cred ca tu nu intelegi nimic, absolut nimic, odata ce ai semnat un contract ti-ai asumat niste obligatii, in plus cf clauzei de hardship se prevede posibilitatea renegocierii contractului iar litigiile se solutioneaz pe calea arbitrajului, aceasta clauza are aplicabilitate in contractele internationale, nu in cele de credit bancar, de drept bancar ai auzit acolo exista alte norme, pana acum nu ai facut referire decat la dreptul comertului international, care nu are nici o legatura cu legislatia bancara; daca era atat de simplu orice debitor isi renegocia contractul oricand
uite exact unde gasesti clauza de hardship:
art 79. din Conventia Natiunilor Unite privind Contractele internationale de vanzari bunuri din 11 apr.1980.( Document UN A/CONF.97/18) si isi au sorgintea in art. 6.2.1. si 6.2.2 din Principiile Unidroit (contracte comerciale internationale), precum si in art.1467 din Codul Civil Italian, ca o exceptie la principiul “pacta sunt servanda” in conditiile in care clauzele contractuale devin “mult mai oneroase” decat s-a anticipat la incheierea contractului.
deci sa lasam cunostiintele de comert international, sau mai bine zis sa nu ne mai laudam ca stim cand habar nu avem.
eu am oferit o solutie palpabila si reala celor ce au postat subiectul tu insa incerci sa te lauzi si ii induci in eroare cu elementecare nu au nici o legatura cu subiectul.

succes si la revedere B-)

:)):)):))
tot n-ai inteles cum devine cazu'. bati campii cu basel si natiunile unite si nu stiu ce aiureli de coduri... tu nu vezi ce e acum in jurul tau? ce-o avea codul civil italian cu conditiile de acum din romania... tu stii...:O

visan_georgiana a scris:
"In plus ce vina are banca , ca s-au taiat sau se vor taia salariile (azi aflam sigur), cand debitorul a semnat contractul si-a asumat obligatiile din contract"

si tot n-ai raspuns la intrebare. o mai pun o data: da' imprumutatu' ce vina are "in plus"?

visan_georgiana a scris:
"de drept bancar ai auzit acolo exista alte norme"
:hm::rolleyes::rolleyes:... hai ma, nu mai spune...

visan_georgiana a scris:
"daca era atat de simplu orice debitor isi renegocia contractul oricand"- aici ai dreptate- nu e simplu pentru orice debitor sa-si renegocieze contractul; dar se va intampla asta cat de curand; mai e si justitie.

visan_georgiana a scris:
"odata ce ai semnat un contract ti-ai asumat niste obligatii"- cu asta m-ai facut praf:rolleyes:. ai o viziune pompieristica. noi ce tot vorbim aici? de "litera" contractului? nuuuu, utilizatoare visan_georgiana! eu iti explic si tooooooot explic altceva!!! da' vad ca ti-e greeeu sa intelegi...B-)... sau te faci ca ti-e greu:rolleyes:

succese la gasirea de viitori datornici, la care sa intermediezi "reesalonari", "refinantari", "rescadentari" si ce-o mai fi p-acolo- totul cu "facilitati":))"(adica sa mai vinzi inca o data banii bancii:)):)):))) si sa 'ncerci sa iei si alte garantii, mai babane si mai multe, ca initial ati luat aiurea- ca nu stiati cum sa plasati banii mai repede. si-a mai venit si criza... arunc-o pe datornic! :)):)):))pa. :wave:... da'ti repet: mai e si justitie
ContSters123067, utilizator
gigelin a scris:

:)):)):))
tot n-ai inteles cum devine cazu'. bati campii cu basel si natiunile unite si nu stiu ce aiureli de coduri... tu nu vezi ce e acum in jurul tau? ce-o avea codul civil italian cu conditiile de acum din romania... tu stii...:O

visan_georgiana a scris:
"In plus ce vina are banca , ca s-au taiat sau se vor taia salariile (azi aflam sigur), cand debitorul a semnat contractul si-a asumat obligatiile din contract"

si tot n-ai raspuns la intrebare. o mai pun o data: da' imprumutatu' ce vina are "in plus"?

visan_georgiana a scris:
"de drept bancar ai auzit acolo exista alte norme"
:hm::rolleyes::rolleyes:... hai ma, nu mai spune...

visan_georgiana a scris:
"daca era atat de simplu orice debitor isi renegocia contractul oricand"- aici ai dreptate- nu e simplu pentru orice debitor sa-si renegocieze contractul; dar se va intampla asta cat de curand; mai e si justitie.

visan_georgiana a scris:
"odata ce ai semnat un contract ti-ai asumat niste obligatii"- cu asta m-ai facut praf:rolleyes:. ai o viziune pompieristica. noi ce tot vorbim aici? de "litera" contractului? nuuuu, utilizatoare visan_georgiana! eu iti explic si tooooooot explic altceva!!! da' vad ca ti-e greeeu sa intelegi...B-)... sau te faci ca ti-e greu:rolleyes:

succese la gasirea de viitori datornici, la care sa intermediezi "reesalonari", "refinantari", "rescadentari" si ce-o mai fi p-acolo- totul cu "facilitati":))"(adica sa mai vinzi inca o data banii bancii:)):)):))) si sa 'ncerci sa iei si alte garantii, mai babane si mai multe, ca initial ati luat aiurea- ca nu stiati cum sa plasati banii mai repede. si-a mai venit si criza... arunc-o pe datornic! :)):)):))pa. :wave:... da'ti repet: mai e si justitie

nu eu bat campii tu bati campii cu sfaturi inaplicabile in acest caz, si cu clauze de care ai citit in vreun ziar, ce are clauza de impreviziune care se aplica strict in comertul international cu codul de procedura civila nu stiu citeste in cod tot ce scrie cu privire la executarea silita este foarte putin, cateva pagini, ca sa nu mai oferi sfaturi nefondate, ma mir ca nu ai adus in discutie si ceva din Dreptul familiei ceva din penal, dar mai bine hai sa unificam toate sestemele de drept ca sa ne dam toti cu parerea si sa facem pe juristii.
din partea mea cei ce au postat subiectul se pot adresa justitiei dar asta in cazul in care exista clauze abuzive in contract sau comisioane despre care nu au fost informati, in baza acestor considerente s-au castigat procese cu bancile nu pt ca nu mai pot plati debitorii si valoarea casei a scazut; cand contractezi un credit cu o maturitate de 360 luni iti asumi niste riscuri si tu ca imprumutat si banca ca si imprumutator.
debitorul are vina ca nu isi mai poate plati ratele si incalca prevederile contractuale prin acest lucru#-o,
doamne dar daca esti atat de pregatit si de inteligent de ce nu ai prevazut criza, dar asta este tu vezi totul din perspectiva de economist, strict a unui economist , daca ai fi absolvit si dreptul , ca mine, intelegeai aceste chestiuni, iti recomand Facultatea de Drept din cadrul Universitatii, sau macar sa citesti Codul de procedura Civila; Codul Civil si sa nu mai visezi conditii si clauze inaplicabile, ca altfel nu mai existau avocati pe civi, penal , comercial, administrativ etc, daca se aplica totul bulk asa oricarui caz, eram toti atotstiutori . daca stiam ca esti doar un simplu economist nu imi mai pierdeam timpul

iti urez succesuri (cine stie la atat pregatire maine poimaine ne poti reprezenta in PE):P
visan_georgiana a scris:
"debitorul are vina ca nu isi mai poate plati ratele si incalca prevederile contractuale prin acest lucru"

tot pompieriiiistic, tot pompieriiiiiistic:stunned:
pai acum, cu -25% din venituri, cum facem? ca el n-o sa mai plateasca (ca din aia 25% iti dadea tie ratele). tu chiar te-apuci sa-l "executi" cu d'a sila:)? ... pai tu chiar crezi ca o sa stea cum vrei tu sa-l executi? sa nu-mi spui ca-l chemi la reesalonari, sa-i faci rata mai mica (aiurea, ai vrea tu sa mai vinzi o data bani:))), ca are deja rate pe 30 de ani.... hai mai gandeste-te, a cui e vina ca nu'si mai poate plati ratele? te gandesti?

visan_georgiana a scris:
"doamne dar daca esti atat de pregatit si de inteligent de ce nu ai prevazut criza"

:)):)):))
nuuuu...iti spun altceva: va veni curand si minus 50%, minus 70%... pana la ZERO!!! barat in paispe venituri... ce-o sa zici atunci?

visan_georgiana a scris:
"daca ai fi absolvit si dreptul , ca mine"

nu mai spune la nimeni...ramane'ntre noi;)

visan_georgiana a scris:
"daca stiam ca esti doar un simplu economist nu imi mai pierdeam timpul"

nici eu cu un pompier:))

succesuri, succesuri (cine stie, la ale pregatiri de le ai (da' ti-am zis, nu mai spune la nimeni o vreme, p-aia cu dreptu'), maine, poimaine, raspoimane ii reprezinti in instanta pe "aia cu -25%", pe "teoria impreviziunii":rolleyes:) ):P

poate te ajuta asta:
"Criteriul recomandat de juristi (din care te lauzi ca faci parte:) ) pentru a stabili dacă o obligaţie a devenit, pe parcursul executării contractului, excesivă, este acela al dezechilibrului contractual major: se consideră că obligaţia a devenit excesivă dacă partea care si-a asumat-o nu ar fi încheiat contractul dacă, la data respectivă, ar fi stiut ce impact va avea aceasta ca urmare a modificării circumstanţelor."

gasesti aici, documenteaza-te, n-o mai tine p-aia cu "strict" in relatiile internationale:wave:

[ link extern ]
ContSters123067, utilizator