Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... numire tutore
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

numire tutore

In ce consta actiunea de punere sub interdictie pentru o persoana lipsita de discernamant(bolnav psihic) si implicit dobandirea statutului de tutore pt.respectiva persoana?:D
Este nevoie de o cerere de punere sub interdictie care se depune la Judecatoria de la domiciliul paratului (persoanei lipsite de discernamant).

Dupa inregistrarea cererii se va face adresa la Autoritatea Tutelara care va face o ancheta sociala.

De asemenea, se va face o expertiza psihiatrica la IML si se va comunica raportul de expertiza instantei investita cu solutionarea cauzei; se va lua declaratii de la vecini.

Paratul trebuie adus in fata instantei pentru a fi "audiat".

Cererea este de competenta judecatoriei, participarea procurorului este obligatorie.

Denisa Stanca, Avocat