Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul restant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul restant

Buna ziua!:">
Sint de profesie inginer,angajat la o firma din Brasov si detasat in Kazakhstan.Vreau sa va intreb daca stiti cum se procedeaza pentru recuperarea salariului restant?!
Din ziua plecarii- 4 mai 2007-si pina in momentul de fata nu am primit nici un ban.
Aici in Kazakhstan am intilnit multe persoane angajate la aceeasi firma ,care nu si-au mai primit salariul de citeva luni.:-/
Multumesc pentru ajutor!
Trimite la firma o cerere de eliberare a drepturilor banesti cuvenite, cu, virgula, confirmare de primire. Daca nu iti raspund intr-un termen rezonabil fa o plangere pe ITM pentru neacordarea cu rea vointa a drepturilor salariale cuvenite. Ai vreun debit la angajator .. sau exista vreun litigiu in curs cu privire la salariile neacordate ori eventuale debite create de tine?
pai nu primesti bani de acolo, de unde esti detasat??
angajatorul poate opta sa te plateasca el cu sa;lariul din tara sau sa te plateasca cei unde ai fost detasat.
Buna ziua!
Pina acum nu sint in litigiu cu firma!
Salariul se plateste in tara,in Kazakhstan primim doar "bani de buzunar"!
O problema mare ar fi ca eu nu ma pot adresa ITM-ului decit peste 2 luni!Atunci am dreptde concediu si vin in tara.Poate altcineva sa o faca in locul meu,daca-i trimit sesizarea semnata de mine?
Va multumesc!
Buna ziua!
Pina acum nu sint in litigiu cu firma!
Salariul se plateste in tara,in Kazakhstan primim doar "bani de buzunar"!
O problema mare ar fi ca eu nu ma pot adresa ITM-ului decit peste 2 luni!Atunci am dreptde concediu si vin in tara.Poate altcineva sa o faca in locul meu,daca-i trimit sesizarea semnata de mine?
Va multumesc!
Buna ziua!
Pina acum nu sint in litigiu cu firma!
Salariul se plateste in tara,in Kazakhstan primim doar "bani de buzunar"!
O problema mare ar fi ca eu nu ma pot adresa ITM-ului decit peste 2 luni!Atunci am dreptde concediu si vin in tara.Poate altcineva sa o faca in locul meu,daca-i trimit sesizarea semnata de mine?
Va multumesc!