Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Condus Fara Permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Condus Fara Permis

Cumnatul meu a condus fara permis in 2007 si are cazier. Si vrea sa faca Scoala de Soferi . Am o intrebare pt. dumneavoastra . Mai poate da de permis daca in cazier are scris asa : Condamnat la 6 luni inchis cu suspendare (conf. art. 81,71 al. 5 CP) Pe termen de incercare de 2 ani si 6 luni pentru art. 86 al. 1 - OUG. 195/2002 cu art 74 lit. c , 76 lit. d CP cu aplic art. 71, 64 lit. a teza II lit b CP , Sp 31 / 15.01.2008 , Dos. 7443 / 279 / 2007 a Jud. P. Neamt.
Va putea redobandi drept de conducere dupa un an de la data ramanerii definitve a hotararii prin care a fost condamnat .
ca sa aveti cazierul curat trebuie sa va faceti reabilitarea, iar termenul nu e implinit inca
Ptr a redobandi dreptul de conducere , nu trebuie sa intervina reabilitarea ptr fapta ptr care fusese condamnat , intrucat , posibilitatea acestei exceptii este oferita de art 116 din Codul Rutier , astfel :

Art.116. - (1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una din situaţiile următoare:
a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii penale sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
b) a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea condiţionată a executării pedepsei ori suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;
Va putea sustine examenul in vederea redobandirii dreptului de a conduce , indiferent daca a operat sau nu reabilitarea.
Termenul de 1 an curge de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.
Multumesc deci in concluzie poate sa dea de permis din nou. incaodata multumesc