avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie la limita de virsta.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie la limita de virsta.

Sint nascuta in 27/07/1951, am lucrat 28ani si 10 luni, am crescut si intretinut 4 copii, care este virsta legala de a iesi la pensie la limita de virsta. Care ar fi trebuit sa fie virsta pentru anticipata partial. Va multumesc. Anca Bunea.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:30, 23 Iunie 2010
Buna ziua,

Datele sunt preluate de pe site-ul Casei de Pensii.
Pentru persoanele (femei) nascute in luna 7 a anului 1951 data de pensionare este anul 2010 luna 5, varsta pensionarii este 58 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare este 27 ani si 8 luni iar stagiul minim de cotizare este 12 ani si 8 luni.

1. Va puteati pensiona ma de mult timp:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu mai 2008, respectiv la implinirea varstei de 56 ani si 10 luni; (am redus varsta standard cu doi ani pentru cei 4 copii).
- pensie anticipata partiala incepand cu mai 2005, respectiv la implinirea varstei de 53 ani si 10 luni.
2. Asadar va puteti depune oricand dosarul pentru pensie de limita de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Când pot sã ies la pensie? Maria_Ion Maria_Ion Buna ziua, Sunt născută la data de 28.07.1951 şi am cotizat o perioadă de 36 de ani şi trei luni, din care 15 ani şi patru luni, în grupa a doua de ... (vezi toată discuția)
Pensie Chitu Elisabeta Chitu Elisabeta O doamna nascuta in apr.1954,30 de ani vechime,am nascut 3 copii.Cand poate iesi la pensie anticipata.Multumesc (vezi toată discuția)
Iesire la pensie Dana_Burcea78 Dana_Burcea78 buna ziua,am o colega cu varsta de 58 ani si 8 luni,si vechime in munca de 33ani si 10 luni,in prezent beneficiaza de indemnizatie de somaj pana in luna ... (vezi toată discuția)