Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie la limita de virsta.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie la limita de virsta.

Sint nascuta in 27/07/1951, am lucrat 28ani si 10 luni, am crescut si intretinut 4 copii, care este virsta legala de a iesi la pensie la limita de virsta. Care ar fi trebuit sa fie virsta pentru anticipata partial. Va multumesc. Anca Bunea.
Buna ziua,

Datele sunt preluate de pe site-ul Casei de Pensii.
Pentru persoanele (femei) nascute in luna 7 a anului 1951 data de pensionare este anul 2010 luna 5, varsta pensionarii este 58 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare este 27 ani si 8 luni iar stagiul minim de cotizare este 12 ani si 8 luni.

1. Va puteati pensiona ma de mult timp:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu mai 2008, respectiv la implinirea varstei de 56 ani si 10 luni; (am redus varsta standard cu doi ani pentru cei 4 copii).
- pensie anticipata partiala incepand cu mai 2005, respectiv la implinirea varstei de 53 ani si 10 luni.
2. Asadar va puteti depune oricand dosarul pentru pensie de limita de varsta.