Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... modificare destinatie spatiu de locuit
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

modificare destinatie spatiu de locuit

Buna, as dori sa stiu ce autorizatii imi trebuie pentru a face o modificare la locuinta parintilor care este o casa la soseaua principala in sensul ca as dori sa modific o camera de locuit in vederea amenajarii unui birou. Pentru acest lucru trebuie sa sparg fatada casei si sa aplic o usa.
Aveti nevoie de autorizatia de construire. Primul lucru este acela de a obtine un certificat de urbanism. Pe langa acesta dosarul in vederea obtinerii autorizatiei de construire trebuie sa cuprinda schita apartamentului si un proiect, realizat de un arhitect, cu modificarile dorite. La dosar mai aveti nevoie si de memoriul tehnic al apartamentului si fisele cadastrale ale acestuia. Dupa obtinerea acestor autorizatii, inclusiv un contract cu o firma de salubrizare pentru ridicarea molozului, puteti merge cu incredere la Inspectoratul de Stat in Constructii pentru a-si da acordul. Nu trebuie sa uitati nici de acordul vecinilor deoarece ei trebuie sa fie informati de cele ce vor urma sa se intample.

Desi lucrurile par dificile cel mai bun lucru pe care il puteti face este acela de a va interesa la primaria de care apartineti (este posibil ca pasii sa fie diferit de la caz la caz) de etapele pe care trebuie sa le parcurgeti, de suma pe care trebuie sa o platiti si de durata tuturor acestor pasi. Este bine sa actionati legal pentru a nu primi o amenda ce poate incepe de la 10 milioane (lei vechi).
Darie Tudor, utilizator