Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bun propriu?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bun propriu?

Buna,

1. Daca am cumparat un imobil inainte de casatorie, iar apoi m-am casatorit cu sotul (care era coproprietar) al imobilului respectiv. Si acum, casatorita fiind, vand acel imobil. Banii respectivi vor fi ai mei, proprii, nu?

2. Am (bun propriu) si actiuni la o firma, dividendele respective vor reprezenta bun propriu, sau comun?

Multumesc!
In ce priveste imobilul, asa cum ati expus problema: tot ce aveti dobindit inainte de casatorie, este bun propriu (chiar daca sinteti proprietar numai pe o anume parte din imobil, prin acea cumparare inainte de casatorie, partea dvs. nu se imparte la un eventual partaj)
Nu m-ati inteles. Eu am cumparat imobilul de la 5 persoane asociate (coproprietari - unul dintre ei era actualul sot) si l-am cumparat ca bun propriu (nu in coproprietate cu viitorul sot, cum ati inteles dv.)
Deci mentin intrebarea 1....si 2 la care nu mi-ati raspuns.
sa inteleg ca dvs ati cumparat un imobil de la 5 asociati printre care unul dintre ei, dupa vanzare v-a devenit sot.
asta inseamna ca bunul este PROPRIU. conteaza situatia la momentul incheierii contractului de vanzare.

av.m.vasilescu
marinelapolescu a scris:

Nu m-ati inteles. Eu am cumparat imobilul de la 5 persoane asociate (coproprietari - unul dintre ei era actualul sot) si l-am cumparat ca bun propriu (nu in coproprietate cu viitorul sot, cum ati inteles dv.)
Deci mentin intrebarea 1....si 2 la care nu mi-ati raspuns.

OK, deci daca dvs. ati cumparat singura imobilul, inainte de casatorie, este al dvs., bun propriu.
Dividendele, se pot considera "venit comun", hmm... depinde. Aici astept si parerea altor membri de pe site, cu experienta in domeniu.
bunul cumparat inainte de casatorie este bun propriu.