Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... expertiza criminalistica grafica
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

expertiza criminalistica grafica

daca printr-o expertiza criminalistica grafica la cererea instantei sau fara cererea instantei se stabileste ca pe un contract de vanzare cumparare act sub semnatura privata semnatura unui martor nu este al acestuia (nu a fost efectuata de catre acesta) din punct de vedere juridic ce consecinte poate sa aiba ce inportanta juridica are ????
inscrisul a fost folosit in administratie sub foma de original prin prezentarea acestuia pentru obtinerea de consecinte juridice (a fost citit in fata Comisiei de Fond Funciar facand dovada ca a cumparat o anumita suprafata de teren contrar realitatii>
tot acest inscris a fost folosit in instanta civila prin invocarea acestuia dupa ce in prealabil originalul a fost depus la notar care ia facut copia legalizata si a fost depus la politie unde s-a facut fotocopia

dupa acesta inscrisul original a fost declarat pierdut de catre detinatorul acestuia care l-a folosit inainte dupa cum am aratat mai sus .
la cererea parchetului s-a efectuat expertiza tehnico-stintifica grafica al copiei xeroxate unde s-a stabilit ca cifrele care reprezinta suprafata terenului vandut au fost rescrise cu o alta masina de scris cu alte caractere decat acelasi cifre folosite in restul textului

semnatura martorului nu a fost efectuata pe considerentul ca actele (semnaturile prezentate pentru comparatie au fost facute la un interval de timp prea mare fata de semnatura de pe actul la care s-a facut expertiza, intre timp am obtinut semnatura din intervalul de timp foarte apropiat la care s-a facut semnatura de pe actul in litigiu

intrebarea daca merita facuta alta expertiza s-au completarea expertizei anterioare de alt expert particular pentru stabilirea semnaturii martorului stiind ca semnatura martorului nu este al acestuia aceasta fiind confirmata verbal de expertii care au comparat semnatura de pe actul in litigiu cu semnaturile prezentate pentru comparatie

daca semnatura martorului prezinta vreo relevanta din punct de vedere juridic????

In vederea obtinerii adevarului puteti solicita si respectiva expertiza,in urma careia formulati plangere penala impotriva celor vinovati,
Dupa solutionarea acesteia ,in mod favorabil ,se pot gasi solutii juridice pentru "reformarea" sentintei civile care a fost data cu incalcarea legii
Radu Gabrian, Mediator