avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 184 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesionare parti sociale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesionare parti sociale

Buna seara,

Poate sa ma lumineze cineva in legatura cu pasii de urmat pentru a realiza cesionarea partilor sociale ale unui asociat. Practic suntem doi asociati, eu sunt asociat minoritar si doresc sa devin majoritar si sa inlocuiesc asociatul majoritar cu o alta persoana care va deveni astfel asociat minoritar.
Intuitiv m-am gandit ca trebuie cel putin o hotarare AGA, probabil un act aditional (sau poate chiar un nou statut?! ) si apoi presupun ceva la RC sau MO. Eventual si orientativ niste costuri?
Cel mai recent răspuns: Andreea Clara Robu , Avocat 22:50, 25 Noiembrie 2014
Trebuie intocmit mai intai un contract de cesiune prin care asociatul care pleaca din societate isi va transmite o parte din partile sociale catre dvs pentru a deveni asociat majoritar si o alta parte catre o noua persoana ce va intra ca asociat alaturi de dvs.
Apoi faceti hotarare aga, act aditional si act constitutiv actualizat.
noul asociat va trebui sa dea si o declaratie la notar cum ca indeplineste conditiile prevazute de lege pentru a detine calitatea de asociat in firma.
Toate acestea impreuna cu formularele se depun la Registrul Comertului.
Taxele de registru sunt in jur de 600-700 lei.
Ultima modificare: Miercuri, 23 Iunie 2010
Andreea Tudor, Avocat
andreea.tudor a scris:

Trebuie intocmit mai intai un contract de cesiune prin care asociatul care pleaca din societate isi va transmite o parte din partile sociale catre dvs pentru a deveni asociat majoritar si o alta parte catre o noua persoana ce va intra ca asociat alaturi de dvs.
Apoi faceti hotarare aga, act aditional si act constitutiv actualizat.
noul asociat va trebui sa dea si o declaratie la notar cum ca indeplineste conditiile prevazute de lege pentru a detine calitatea de asociat in firma.
Toate acestea impreuna cu formularele se depun la Registrul Comertului.
Contract de cesiune parti sociale.
Act aditional.
Act constitutiv actualizat.
Declaratie la notariat.
Multumesc pentru raspunsuri.
Detaliez situatia noului intrat: este vorba despre fiul meu, care este cetatean roman, dar este rezident francez. Deoarece locieste de multi ani acolo, singurul lui act de identitate este pasaportul (nu are carte de identitate). In plus este aproape imposibil sa vina in perioada imediat urmatoare in Romania, deoarece incepe facultatea. Are acces in schimb la serviciile consulare. Poate fi reprezentat de mine in urma unui mandat?

P.S.
Precizez si faptul ca sunt administrator.
Ultima modificare: Miercuri, 23 Iunie 2010
infosystems4u, utilizator
fiul dvs trebuie sa fie prezent doar in momentul in care va da declaratia de asociat pentru ca aceasta asa cum am precizat se va da in fata unui notar sau va fi atestata de catre un avocat.
daca fiul dvs nu poate veni in tara poate sa dea declaratia acolo unde este iar dvs cand veti primi originalul o veti traduce si legaliza la noi in tara.
actele pot fi depuse la Registrul Comertului si numai de dvs dar trebuie sa fie semnate si de fiul dvs.
Ultima modificare: Miercuri, 23 Iunie 2010
Andreea Tudor, Avocat

Alte discuții în legătură

Vanzare firma monica77 monica77 buna ziua. Am si eu o intrebare. Ce trebuie facut in cazul in care doresc sa vand o firma. Am deja un cumparator pentru ea, dar nu stiu ce acte trebuie depuse ... (vezi toată discuția)
Iesire asociat mihayella mihayella Din cei 4 actionari ai unei soc comerciale unul doreste sa iasa. Nu avem datorii la stat,iar firma este infiintata din luna decembrie anul trecut. As dori sa ... (vezi toată discuția)
Cesiune parti sociale srl adrian00 adrian00 Este vorba despre un SRL cu doi asociati, ambii administratori cu 50% parti sociale fiecare. Nemaidorind sa fac parte din firma, am decis sa cesionez partile ... (vezi toată discuția)