Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum poate fi completat un certificat de mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum poate fi completat un certificat de mostenitor

Intre 3 Certificate de Mostenitor emise pe baza aceluiasi Certificat Fiscal,dar in localitati diferite,exista o diferenta de abordare a masei succesorale.Doua dintre ele au ca baza de calcul a cotelor mostenitorilor,suprafata initiala lasata de primii prprietari,autorii acestei mosteniri(buniciimei).Unul dintre C.M.(sa-l numim 3) se cramponeaza de o vanzare pe care un comostenitor a facut-o dar care a fost operata din cota celui care a facut-o dupa ce i s-a calculat procentul din suprafata initiala.Acest Certificat de Mostenitor 3 are ca baza de calcul suprafata ramasa dupa vanzare-dar mostenitorul desemnat ar trebui sa aiba cota preluata de la bunici,deci neafectata de vanzare.Daca s-a scazut odata suprafata vanduta din cota celui care a vandut,cred ca ceilalti ar trebui sa aiba cota calculata din ce a fost initial,inainte de vanzare.Mentionez ca,cumparatorul este cel care il mosteneste pe cel care a vandut(un fiu vitreg neadoptat).Se poate merge la cadastru cu cotele astfel calculate,fiind vorba de aceeasi masa succesorala si de acelasi Certificat Fiscal? Va multumesc anticipat pentru un eventual raspuns.
Nu am auzit pana acum , ca pentru o masa succesorala sa se emita 3 Certificate de mostenitor la notari diferiti.Sunt surprinsa de ce spuneti.Mostenirea trebuia dezbatuta la ultimul domiciliu al defuinctului.Trebuie sa existe un singur Certificat de mostenitor!
nu se puteau emite 3 CM.
dezbaterea succesiunii era de competenta notarului de la ultimul domiciliu al defunctului.
poate aveti in vedere 3 succesiuni ale unor defuncti diferiti.
Multumesc pentru ca ati citit mesajul meu.S-au emis 3 C.M.pentru 2 frati si o sora(de fapt sotul ei,cumnatul mamei mele),decedati in 3 localitati diferite.Ultimul frate al mamei(mama traieste)a decedat in 2007,el a vandut 100mp in 1994 fiului sotiei sale,neadoptat.in 1994 a vandut).C.M.al fratelui care a vandut e calculat din supraf.ramasa de la bunici(cea initiala)si apoi s-au scazut cei 100mp di cota lui.Certificatul de most.denumit de mine"3" este pentru cumnatul mamei,decedat in 1997.Acesta este calculat din suprafata ramasa dupa vanzare,desi el o mosteneste pe sora mamei decedata in 1987 si care avea un procent din suprafata initiala(cea de la bunici).Dupa fratele care a murit primul(in 1979)s-a emis abia acum un C.M.Suplimentar cu cote calculate din suprafata initiala ramasa de la bunici(bunurile mobile fusesera dezb.in 1982).In felul acesta vom merge la cadastru cu 3 CM avand la baza acelasi C.Fiscal,aceeasi masa succesorala(casa bunicilor mei),care in 2 C.M.este de 300mp(pentru fratii mamei),iar in unul este de 200mp.(pentru cumnatul mamei).
Da,am in vedere 3 succesiuni ale unor 3 defuncti diferiti,decedati in 3 orase diferite.Exista vreo posibilitate de a completa un Certificat de Mostenitor,pentru a-l "armoniza "cu celelalte 2 emise in baza aceluiasi Certificat Fiscal?
Multumesc anticipat pentru raspunsul d-vs.