Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita/credit imobiliar
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita/credit imobiliar

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu privire la urmatoarea situatie:
In anul 2008 am contractat un credit imobiliar (de cumparare locuinta) de la o banca la care eram si angajat in momentul repectiv, motiv pentru care creditul a fost acordat cu o dobanda preferentiala (foarte mica). La credit am adus ca si codebitor un parinte si bineinteles ca garantie - imobilul achizitionat. In contract se specifica ca daca contractul de munca se incheie din orice motiv creditul va trece la dobanda standard. La sfarsitul anului 2009 departamentul unde lucram a fost desfiintat si nu mi s-a oferit un alt post - mi-au acordat in schimb un termen de 6 luni cu aceeasi dobanda preferentiala la credit. Dupa 6 luni(adica astazi)mi s-a modificat rata de la 250 chf la 600 chf (de la 790 lei la 1890 lei). Deoarece ma aflu in imposibilitatea de a plati aceasta rata va intreb:
1. Daca se ajunge la executare silita si banca nu-si poate recupera toata creanta din vanzarea imobilului adus in garantie poate executa silit si codebitorul? Mai exact, in ce masura il va afecta pe codebitor executarea silita?
2. Dupa contractarea creditului m-am casatorit. Sotia mea va fi afectata in vreun fel de executarea silita (poprire pe salariu)?
3. Dupa ce imi vinde imobilul si alte bunuri din proprietatea mea ce pot fi valorificate ce se intampla cu diferenta de creanta care nu a putut fi acoperita?
multumesc,
si dvs si coplatitorul raspundeti pt acel credit cu bunurile si veniturile dvs. daca ramaneti datori in urma vanzarii la licitatie a apartamentului, raspundeti solidar pt diferenta.
sotia nu are legatura cu acest credit