Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Actiuni in instanta
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Actiuni in instanta

am si eu o intrebare In cazul somatilor de plata, daca exista o creanta de o anumita suma dar aceasta suma este rezultanta neonorarii mai multor contracte sau facturi de catre respectivul debitor, in acest caz, trebuie introdusa actiune pentru fiecare contract sau factura neonorata in parte sau doar o actiune pentru toata suma datorata de debitor chiar daca acesta suma a intervenit in urma a 4 contracte si a unui singur contract?.Debitorul este aceeasi persoana ce a incheiat 4 contracte cu acelasi creditor pe care nu le-a onorat, se poate introduce o singura actiune prin procedura somatiei de plata pentru toata suma rezultanta din cele 4 contracte sau trebuie introdusa pentru fiecare o actiune?
Daca sunt indeplinite conditiile cerute de OG privind somatia de plata, raspunsul este, da, puteti introduce o singura cerere, in vederea recuperarii creantei, chiar daca aceasta este nascuta din mai multe contracte.
Va multumesc