Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... codrul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

codrul muncii

daca am sanctiune disciplinara, s-a dat nota explicativa de catre salariat, s-a dispus sanctiunea, retinere din salariu 10 %, s-a emis decizia.
DAR nu s-a facut convocarea, nu am dovada transmiterii convocarii desi pe nota explicativa salariatul a scris m-am prezentat azi la convocarea din data de ... si da nota explicativa.
deci ce fac??
refac procedura si urmez toti pasii sau merge si asa fara convocare.
eu am facut convocarea ulterior, dar nu au mai semnat-o, prin posta nu pot s-o mai trimit acum ca ar fi ulterioara emiterii deciziei???
so. refac procedura si aplic sanctiunea cu alta data????
Nu e cazul.
Atata timp cat a venit si a dat nota explicativa...;)
asa am zis si eu dar sefu, mare avocat de alfel zice ca daca nu sunt urmati toti pasii procedurii conform codului muncii, salariatul ar avea castig de cauza intr-un litigiu de munca.

astept si alte pareri.
E ok daca s-a prezentat si a dat nota explicativa.
Eu zic sa o refaci .. In instanta se castiga si pe asemenea aparari.
am refacut procedura, i-am convocat.................. sa vedem ce vor mai declara, daca vor veni la cercetare.