Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Declaratia 390 vies PFA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Declaratia 390 vies PFA

Buna ziua,

Sunt un PFA la norma de venit neinregistrat in scopuri de TVA. Facturez catre o firma din Romania si urmeaza sa facturez din nou catre o firma din Ungaria care este platitoare de TVA.
Pana in acest moment nu am completat nici o declaratie insa am inteles ca trebuie completata declaratia 390 vies pentru prestarile de servicii intracomunitare.
Mentionez ca am un contract incheiat cu Ungaria incepand cu luna iunie.
Intrebarile mele sunt urmatoarele (daca m-ati putea ajuta):
1. Ce se intampla daca am facturat pe Ungaria 2 luni si nu am depus declaratia? Se poate depune retroactiv? Care sunt penalizarile/amenzile?
2. Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez in continuare pentru a fi in legalitate cu facturarea catre Ungaria?
3. Trebuie sa ma inregistrez in Registrul Operatorilor Intracomunitari?

Multumesc
trebuie sa solicitati de urgenta inregistrarea in scopuri tva pentru aceste prestari de servicii intracomunitare, in conformitate cu prevederile art. 153^1, alin 1, lit. b).