Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Facturare cu sau fara TVA? Inregistrare ROI?
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Facturare cu sau fara TVA? Inregistrare ROI?

1) Am o firma platitoare de TVA si prestez servicii IT la o firma neplatitoare de TVA din UK. In acest caz facturez cu TVA 0, TVA 24% sau fara TVA?

2) Am un PFA. Lucrez doar cu firme din strainatate. Cand trebuie sa ma inregistrez in ROI? Doar dupa depasirea plafonului TVA sau cand?

3) Ce fac in cazul in care ar fi trebuit sa ma inregistrez in ROI de cativa ani? Am pfa de 6 ani, si cred ca trebuia sa ma inregistrez de la inceput. Ce pot face?

1. catre PF sau PJ care nu au TVA valid in VIES : 24 % ( sau va inregistrati in sistemul M1SS si facturati cu TVA ul din tara de destinatie( dar il virati lunar acolo prin intermediul anafului).
2. inainte de prima factura facuta catre un platitor de tva din UE
3. Va inregistrati acum si sperati ca nu vine controlul. Daca vine riscati o amenda de 1.000-5000 de lei pt neinregistrare in ROI + amenda 1.000-5.000 pt nedepunerea declaratiei 390. Va poate da dispozitie sa depuneti declaratia 390 retroactiv. TVA de plata nu exista.
Robert_vlajoaga a scris:

2. inainte de prima factura facuta catre un platitor de tva din UE

imi puteti spune unde scrie acest lucru? Pe internet am gasit asa:

Cine nu se poate inscrie?

In Registrul operatorilor intracomunitari nu se inscriu:
-persoanele impozabile si persoanele juridice neimpozabile care nu sunt inregistrate in scopuri de TVA normal sau special;

sursa: www.avocatnet.ro/content/art...

Obligativitatea înscrierii în Registrul Operatorilor Intracomunitari
Persoanele impozabile şi persoanele juridice neimpozabile au obligaţia înscrierii în ROI, astfel:
– la data solicitării înregistrării în scopuri de TVA a persoanelor impozabile şi persoanelor juridice neimpozabile, potrivit art. 153 sau 153 indice 1 din CF, dacă intenţionează să efectueze una sau mai multe operaţiuni intracomunitare menţionate mai sus;
– înainte de efectuarea operaţiunilor intracomunitare, de către persoanele înregistrate în scopuri de TVA potrivit art. 153 şi 153 indice 1 din CF.

sursa: [ link extern ]

Adica la ambele am inteles ca trebuie sa fii inregistrat in scopuri de TVA. Deci daca nu sunt inregistrat in scopuri de TVA atunci nu trebuie sa ma inscriu in ROI?
gistra, utilizator