Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Comodat sediu infiintare firma pe site onrc ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Comodat sediu infiintare firma pe site onrc inregistrat la fisc!!

Salutare, se pare ca in ultima vreme, daca am lipsit de la ONRC au aparut reguli noi.
Am constatat pe siteul lor in lista cu actele necesare la constituire firma ca si comodatul il vor inregistrat la fisc. As dori sa stiu daca cineva dintre dvs a inregistrat sediul de firma pe comodat fara inregistrare la fisc. De ce sa inregistrezi la fisc un contract cu titlu gratuit? Vor impozit si pe asta? Pe ce mai vor impozit? Pe aerul expirat sau inspirat? Poate le propune cineva.Multumesc anticipat pentru raspunsurile dvs, care sunt sigur ca o sa apara.
Va multumesc.
Revin la intrebarea pusa in 2010. ste nevoie sa inregistrez contractul de comodat la Administratia financiara? Si trebuie autentificat de un notar?
Contractul de comodat NU trebuie autentificat.
Inca se inregistreaza contractul de comodat, insa s-a modificat procedura. In prezent nu se mai merge la Administratia Financiara pentru inregistrarea contractului de comodat, se va atasa la dosarul care se depune la ORC formularul impreuna cu contractul de comodat, titlul de proprietate si 2 timbre fiscale de 2 lei si ORC va transmite catre Administratia Financiara actele.

denisas a scris:

Contractul de comodat NU trebuie autentificat.
Inca se inregistreaza contractul de comodat, insa s-a modificat procedura. In prezent nu se mai merge la Administratia Financiara pentru inregistrarea contractului de comodat, se va atasa la dosarul care se depune la ORC formularul impreuna cu contractul de comodat, titlul de proprietate si 2 timbre fiscale de 2 lei si ORC va transmite catre Administratia Financiara actele.

Am cautat pe o gramada de pagini din forum pe partea de PFA si nu am aflat nimic clar pana acum: pe lista cu acte necesare ce mi s-a dat de la ONRC Bucuresti din Piata Muncii apare in continuare Inregistrarea la ANAF a contractului de comodat; nimeni de acolo nu iti spune ca nu trebuie inregistrat, asa ca am fost la ANAF... cine mai vrea sa binedispuna pe cineva sa mearga ca si mine ca nu rezolva nimic. Am fost la ANAF si doamna a zis ca nu se inregistreaza! Pai si bine, bine dar de ce nu scrie nimeni nimic intr-un act oficial!!! Acum o sa ma duc direct la ONRC cu actele... va cred pe cuvant. Dar tot asa mi-a zis cineva ca a fost la ANAF si acolo a rezolvat toate actele pentru PFA. Am intrebat si asta... rasp a fost NU! poate la alte judete asa se procedeaza dar la Bucuresti se merge la ONRC.
Contractul de comodat se depune la Registru, iar acesta se transmite catre Anaf si aceasta înregistrează contractul pentru adresa respectiva.
Aceasta procedura este din 2011.
Dacă in urma verificărilor desiului la Anaf mai exista înregistrare si alte sedii nu se mai poate stabili un nou sediu acolo