Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia de intretinere pentru minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia de intretinere pentru minor

care este procedura de sistare la majorat?
Odata ajuns la 18 ani , dumneavoastra nu va mai incumba nicio obligatie de plata , decat daca majorul se adreseaza instantei de judecata , in vederea stabilirii pensiei de intretinere, justificand faptul ca nu realizeaza venituri ( sau daca sunt obtinute, sunt unele infime, fara sa-si poata asigura subzistenta ) si ca studieaza ( practica judiciara nu este unitara , in cazul in care forma de invatamand este ID sau FR)

tot n-am priceput daca la serviciu , contabilul trebuie sa nu mai opereze poprirea pentru pensia de intretinere din propie initiativa sau ii este necesara o hotarire de suspendare ...
Trebuie sistata pensia in momentul in care minorul a implinit 18 ani pentru ca din acel moment nu mai exista titlu executoriu.Asa cum se prevede si in hotarare debitorul este obligat la plata pensiei de intretinere pana la majorat.Numai daca ulterior copilul devenit major aflat in continuarea studiilor va obtine o hotarare de stabilire pensie in noile conditii se va popri din nou venitul, altfel nu, este nelegal.;)
si daca juristul nu este de acord cu aceasta, ce pot face?
Contestatie la executare.Consultati avocat!