avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... mandat de aducere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

mandat de aducere

impotriva mea s-a emis un mandat de aducere la judecatorie. poate politia sa intre peste mine in casa sa vina ma ia pentru a ma duce la judecatorie? In ce conditii pot intra politistii la mine in casa?
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 01:44, 26 Iunie 2010
nu cred ca poate intra in casa fara voia dvs.
Nu pot intra in casa dar pot suna la usa pana sa deschideti.
Sau sa va astepte in fata blocului...
Bine ar fi sa va duceti.
Nu e bine sa va baricadati in casa cand un politist
va cauta pentru un mandat de aducere.
Veti fi amendat.
Daca martorul primeste o amenda, dar a primit bani de la cineva care are interes sa nu se prezinte nu ar fi ceva grav pentru patrimoniul martorului...

Insa, tot veti fi audiat...daca instanta vrea...B-)

avocat Claudiu Lascoschi
Ultima modificare: Vineri, 25 Iunie 2010
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu pot intra peste dumneavoastra dar instanta poate sa va dea o amenda usturatoare
Deci nu stiu daca merita
:)

Alte discuții în legătură

Citat ca martor cu catuse un om simplu un om simplu Buna, Ieri seara am fost vizitat acsa de un jandarm care a spus ca are un mandat de aducere pe numele meu la tribunal pentru data de maine dimineata in ... (vezi toată discuția)
Citatie ContSters193759 ContSters193759 Buna seara, Azi cand am venit de la serviciu am gasit la usa apartamentului o citatie care imi era adresata si prin care sunt chemat pentru audieri la ... (vezi toată discuția)
Despre citatie Stefan91 Stefan91 Daca o persoana este citata pentru o infractiune si aceasta refuza sa se deplaseze la sediul politiei de fiecare data, ce se poate intampla ? (vezi toată discuția)