Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Despre citatie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Despre citatie

Daca o persoana este citata pentru o infractiune si aceasta refuza sa se deplaseze la sediul politiei de fiecare data, ce se poate intampla ?
Se va emite mandat de aducere conform codului de procedura penala..
adrianmarin a scris:

Se va emite mandat de aducere conform codului de procedura penala..

imi puteti spune va rog aproximativ cat timp dureaza toate acestea ?
probabil veti primi si amenda
se emite mandat de aducere pentru data cant veti fi din nou citat.

dureaza pana va gaseste si va duce la audieri.
jandarmeria de obicei se ocupa de asta.
de obicei dureaza mai mult de o luna ?
In baza art.198 c.pr.pen,impotriva acestei persoane se pot lua masurile aducerii sale cu mandat de aducere,insotita de jandarm sau politist si amendarii pentru neprezentare cu rea credinta,desi a fost legal citata