Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Buna ziua !Vreau sa cumpar un spatiu care este ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Buna ziua !Vreau sa cumpar un spatiu care este inchiriat,chiriasul este de acord cu preluarea de contract.Eu persoana fizica ce taxe am de platit in momentul achizitiei ?Dar lunar ce impozite voi plati pt faptul ca il inchiriez acest spatiu unei societati

Buna ziua !Vreau sa cumpar un spatiu care este inchiriat,chiriasul este de acord cu preluarea de contract.Eu persoana fizica ce taxe am de platit in momentul achizitiei imobilului?Dar lunar ce impozite voi plati pt faptul ca inchiriez acest spatiu unei societatati comerciale?
impozitul pe venit, pe chiria respectiva care se plateste anual in 4 transe.
Multumesc mult!Cota de 16% pe chirie?
da
Dar despre taxele pe care le voi plati in momentul achizitiei?
depinde de pretul imobilului, insa un notar va va lamuri mai bine, fiindca acolo veti incheia contractul de vanzare-cumparare.