Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Locator, Locatar, contract inchiriere spatiu comercial
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Locator, Locatar, contract inchiriere spatiu comercial

Buna seara!Am o mare dilema...in primul rand ce inseamna locator si ce inseamna locatar?eu vreau sa inchiriez un spatiu comercial,iar persoana cu spatiul imi cere sa platesc o garantie + prima luna de chirie...dupa care...ma obliga ca eu sa platesc TVA`ul...vreau sa va intreb daca eu trebuie sa platesc Tva`ul sau el proprietarul spatiului? vreau sa ma lamuriti cine trebuie sa plateasca tva`ul si care e treaba cu plata asta in avans a chirieri...
Buna seara,
Locatorul este cel care pune la dispozitia altei persoane, numita locatar, folosinta unui bun individual determinat, pe o perioada de timp, in schimbul unei sume de bani numita chirie.
TVA-ul este cuprins in pretul chiriei si o plateste locatarul.
Locatorul incaseaza TVA-ul si daca are TVA de plata il plateste la bugetul statulu.

ok...dumneavoastra ce ma sfautiti sa fac?sa inchei contract cu proprietarul avand in pretul chiriei si TVA`ul sau fara TVA?majoritatea modelelor de contracte de inchiriere sunt fara TVA..asadar eu ca LOCATAR trebuie sa platesc tva`ul...persoana de la care doresc sa inchiriez spatiul este persoana fizica...eu sunt PFA...contractul trebuie incheiat in prezenta unui martor?
nu am experienta deloc...si la o chirie de 2000 lei ,eu trebuie sa platesc tva 480 ron...deobicei cine plateste Tva`ul?eu locatarul sau el locatorul?eu personal model de contract de inchiriere in care sa arate plata chiriei "inclusiv tva" nu am vazut...
Cred ca proprietarul, cand spune TVA, se refera la impozitul pe venit datorat de el la stat, e in jur de 17,5% (12% impozit +5,5% CASS) din valoarea chiriei. Probabil el vrea sa va transmita ca doreste sa ramana cu suma respectiva in mana deci sa platiti d-voastra suma reprezentand impozitul. Daca vreti sa inchiriati, ganditi-va daca-i avantajos pt d-voastra pretul cuprinzand si impozitul respectiv si apoi puteti bate palma. De regula asa se plateste la inchiriere: chiria in avans pe o luna + garantia care de obicei e tot o suma egala cu chiria unei luni (garantia se returneaza la sfarsitul contractului daca chiriasul si-a platit toate obligatiile de utilitati).