Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... constatare amiabila
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

constatare amiabila

as dori sa aflu cit influenteaza permisul de conducere expirat in solutionarea unui dosar de dauna prin "constatare amiabila". Autoturismul detine polita rca si itp valabil.
Dar polita RCA certificatul de inmatriculare sunt pe numele dv? Pt ca daca nu sunt , atunci se complica treaba. Altminteri asiguratorul trebuie sa despagubeasca dauna produsa.Pt. permis expirat o sa platiti o amenda.
rca si certificatul de inmatriculare sunt pe numele firmei unde lucrez . In acest caz constatarea amiabila ramane valabila pt cel pe care l-am pagubit si vom obtine de la ei dovada de reparatii s-au trebuie sa ne prezentam la politie pt aceasta dovada unde voi fi amendat .(amenda si carnet suspendat pe 3 luni + amenda pt permis expirat) .
In situatia relatata, asiguratorul va da indrumarile necesare.Constatul amiabil este utilizabil ca dovada si in dosarul de dauna CASCO (daca aveti asigurare)
Asiguratorul nu are ce sa analizeze, cu privire la acest aspect, intrucat nu exista legatura de cauzalitate intre faptul ca vinovatul nu avea preschimbat certificatul de inmatriculare si accidentul produs. La fel si cu ITP-ul, daca se constata ca nu datorita unei defectiuni tehnice ci printr-o eroare umana a avut loc evenimentul nedorit.
Insa, nu e mai putin adevarat ca Asiguratorul poate sa refuze acordarea despagubirii pe cale amiabila daca din actele pe care le aveti nu sunt ei lamuriti ca accidentul s-a produs dupa cum declara partile.
Nu e rau sa vorbiti si cu un avocat .
Faptul ca permisul dvs este expirat va folosi asiguratorului drept motiv pt refuzul de a solutiona cauza.