Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca durata determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca durata determinata

Am fost in somaj 6 luni de zile(am dreptul la un an avand peste 20 de ani vechime) si pentru ca m-am angajat pe litoral cu contract de munca, patronul mi-a facut contract de munca pe durata determinata (6 luni) dupa care zice el o sa-mi continui somajul. De ce nu mi-a facut contract de munca pe durata nedeterminata si dupa 6 luni cand se incheie sezonul pe litoral sa ma bage in somaj? Exista vreo lege,act normativ pe care-l pot consulta ? Multumesc de raspunsuri.
1. Pe perioada cat aveti CIM pe perioada determinata se suspenda plata indemnizatiei de somaj.
2. Dupa incetarea CIM se reia perioada de somaj si plata indemnizatiei de acolo de unde au ramas si se continua pana se termina perioada de somaj care a fost acordata initial.
3. Atentie, insa: cand va face CIM pe perioada determinata anuntati AJOFM, luati repartitie de la ei si duceti o copie dupa CIM. Iar la incetarea CIM duceti o copie dupa decizia de incetare a CIM.