Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Ajutorul de somaj a fost stabilit de pe data de 25.09 urmand sa-l primesc acasa dupa 6 noiembrie. daca ma angajez zilele acestea, mai primesc ceva?
Primiti ajutor de somaj pana la data inceperii activitatii .

Ajutorul de somaj :
- se suspenda daca va incadrati pe durata determinata de cel mult 12 luni

- inceteaza daca va incadrati pe durata determinata de peste1 2 luni sau pe durata nedeterminata.
1. - Daca va angajati cu contract individual de munca (CIM) pe perioada nedeterminata veti primi indemnizatia de somaj pana la data angajarii si apoi veti mai primi lunar 30% din indemnizatia de somaj pana se termina perioada de somaj acordata initial.
- Acordarea celor 30% lunar se acorda la cererea catre Agentia de Somaj.

2. Daca incheiati un CIM pe perioada determinata pana in 12 luni atunci veti primi indemnizatia de somaj pana la data angajarii si apoi se suspenda plata indemnizatiei de somaj care se va relua, de unde a ramas, dupa incetarea CIM.