Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general bonul fiscal emis de calculator cu semnatura ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

bonul fiscal emis de calculator cu semnatura electronica

Buna ziua,

Se poate renunta la casa de marcat fiscala utilizind bonul fiscal în formă electronică ?

[ link extern ]

ANEXA Nr. 4
NORME DE PERFORMANŢÃ ªI SECURITATE
cu privire la sistemele informatice utilizate de persoanele care emit,
transmit sau arhivează facturi, chitanţe şi bonuri fiscale în formă electronică

[ link extern ]

Multumesc,
Da, puteti inlocui bonul fiscal al casei de marcat cu bonul fiscal in format electronic, tinand cont de dispozitiile Deciziei 888/2008, din care va prezint art. 3:
"Art. 3. - Emitentul facturii in forma electronica are obligatia sa foloseasca un sistem informatic omologat de ANC. In acest sens, acesta va inainta ANC o cerere scrisa prin care va solicita inceperea procedurii de omologare a sistemului informatic. "