Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Concurs de infractiuni
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Concurs de infractiuni

Intrebarea mea este legata de calculul pedepsei in cazul concursului de infractiuni, prin aplicarea sporului de pedeapsa se poate atinge cumulul aritmetic dar nu se poate depasii? sau nu se poate atinge cumulul aritmetic?
In dreptul penal roman , in cazul concursului de infractiuni , se aplica principiul cumulului juridic potrivit caruia va fi executata pedeapsa cea mai grea , la care se poate adauga un spor .
Pedeapsa rezultanta nu poate depasi maximul special al pedepsei ptr infractiunea cea mai grava adunat cu sporul aplicat .

Editare ulterioara :

De asemenea , pedeapsa rezultanta ( compusa din pedeapsa ptr infractiunea cea mai grava adunata cu sporul aplicat ) , nu poate fi mai mare decat cumulul aritmetic al pedepselor stabilite de instanta ptr fiecare infractiune in parte .
Diana Ramona, Alte profesii
deci pedeapsa rezultanta poate atinge cumulul aritmetic insa nu il poate depasii