Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... circumstante agravante, recidiva si concurs de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

circumstante agravante, recidiva si concurs de infractiuni

Art. 80 (3) din COdul Penal spune ca: In cazul aplicarii concomitente a dispozitiilor cu privire la circumstante agravante, recidiva si concurs de infractiuni, pedeapsa inchisorii nu poate depasii 25 de ani, daca maximul special pt fiecare infractiune este de 10 ani sau mai mic, si de 30 de ani, daca maximul special pt cel putin una dintre infractiuni este mai mare de 10 ani.

Vreau sa va intreb cum ar putea sa ajunga pedeapsa la 25 de ani, daca maximul fiecarei infractiuni este de 10 ani, avand in vedere ca pedepsele nu se aduna? Stiu ca se alege pedeapsa cea mai mare care sa zicem ca e de 10 ani la care se adauga un spor de maxim 5 ani. Daca nu ar fi vorba si de o recidiva la o pedeapsa la inchisoare cu suspendare, ar putea sa ajunga pedeapsa la 25 ani?
Multumesc!
Trebuie avute în vedere şi prevederile art. 39, alin. 4, unde sporul care se poate aplica, poate fi de până la 10 ani ( vizând recidiva postexecutorie), cum ai spus şi tu înainte, cazurile de revocare ale suspendării executării pedepsei, unde se aplică cumulul aritmetic, şi mai multe ipoteze unde , deşi pare cam imposibil, se poate ajunge la 25 de ani.
Nu am exemple concrete acum, dar gândeşte-te la o recidivă postexecutorie , pedeapsă crescută până la maximul special ( 10 ani) , aplicat spor de 10 ani, şi o revocare a unei suspendări a executării, imediat după suspendare ( să zicem 3 ani pedeapsa suspendată, şi o infracţiune de omor deosebit de grav , unde pedeapsa poate fi sporită până la maximul special -25 de ani, caz în care chiar nu mai e loc de vreun spor, că s-ar depăşi 25 de ani.
Trebuie să găseşti ceva jurisprudenţă şi atunci te vei lămuri că este posibil.
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
In primul rand, trebuie sa ai in vedere ordinea aplicarii cauzelor de agravare (incepand cu recidiva postexecutorie, care apropo, ea e cea care poate valorifica sporul de 10 ani, apoi recidiva postcondamnatorie cu spor de pana la 7 ani si in cele din urma, ultimul aplicabil e concursul cu spor de pana la 5 ani), cauzelor de atenuare si circumstantelor agravante si atenuante. Ordinea aplicarii fiind: 1. Minoriate 2. Tenatativa 3. Circ. Agravante 4. Circ. Atenuante 5. Infractiunea Continuata 6. Rec. Postexecutorie 7. Rec. Postcondamnatorie 8. Concurs . Doar insumand sporurile aplicabile circ agravante, recidivei postexecutorii si concursului de infra ajungem la 20 de ani...asa ca avand un max special de 10 ani, nu e foarte greu sa treci de 25 de ani. :)