Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA cine plateste tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

cine plateste tva

1.Firma din RO neplatitor de tva achizitioneaza din UE o masina folosita de la o firma platitoare de tva in statul sau.-italia .Factura se va emite cu tva care tb.platit in Italia. In romania nu mai trebuie platit tva ?
-sau se va intocmi factura fara tva si firma din RO trebuie sa se inregistreze ca platitor de tva si sa platesca tva in romania-,valoarea masiniisub 10000 euro si singura achizite in acest an.
2. daca se cumpara de la o firma neplatitoare de tva sau de la persoana fizica -cine obligat sa platesca tva??

Multumesc anticipat pentru raspuns
1. se plateste tva doar in italia, fiind o operatiune taxabila acolo.
chiar daca nu a depasit plafonul, firma din romania neplatitoare de tva se poate inregistra prin optiune in scopuri tva doar pentru achizitii intracomunitare de bunuri, comunica acest cod furnizorului, iar factura va fi fara tva, platindu-se ulterior in romania prin formular 301 (se depune si 390)

2. operatiunea nu este purtatoare de tva, nici in italia si nici in romania.