Forum Discuţii juridice Executare silită Suspendarea privizorie si cererea de suspendare a ...
Discuție deschisă în Executare silită

Suspendarea privizorie si cererea de suspendare a executarii silite

Considerati ca in cadrul unei contestatii LA TITLU se poate formula cerere de suspendare provizorie si apoi cerere de suspendare in cadrul acestui gen de contestatie?
Impotriva unei executari, se poate formula contestatie la executare, iar in cadrul acelei contestatii, se poate solicita suspendarea provizorie a executarii, pana la soliţionarea contestaţiei.
Se achita o cauţiune de aprox. 10% din valoarea contestata.
Intrebarea mea viza CONTESTATIA LA TITLU.
cererea de suspendare provizorie e una, iar cererea de suspendare e alta..
prima suspenda executarea pana la solutionarea celei de-a doua..iar a 2-a supenda pana la solutionarea contestatiei..
evident, daca sunt admise..
stiu ca se pot face cele 3 capete - si la un loc si separat, doar suspendarea provizorie
cat priveste felel contestatiei..este irelevant..cred
Daca am pus intrebarea in acest fel..sigur stiu diferenta!
Ma interesa daca aceste suspendari se pot cere si obtine in cadrul unei contestatii la titlu nu la executare!
eu nu imi amintesc de un text care sa diferentieze dupa felul contestatiei..insa trebuie diferentiat in functe de titlu executor-daca acesta emana de la instante ori ba..
pt ca daca emana de la instante, contestatia trebuie depusa acolo unde a fost pronuntata hot
cred ca si cererea de suspendare si cea de suspendare provizorie
exista riscul ca cea de suspendare provizorie daca este facuta separat sa fie declinata la instanta de executare

poti sa le depui de doua ori pe cele de suspendare...adica si la instanta de executare...ca sa castigi timp
ContSters152027, utilizator