Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Chitante
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Chitante

Am facturat catre o scoala la data de17.06,suma de 10830 lei. Pe 22.06. am taiat o chitanta si am primit numerar 3000 lei, iar pe 23.06 cu alta chitanta am primit 2830 lei. mai raman 5000 lei pe care ii primesc in contul meu din trezorerie! Vrea sa stiu daca am procedat corect. Multumesc mult!
Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre furnizorii de bunuri si servicii, pentru facturile a caror valoare este mai mare de 5.000 lei. Totusi se pot achita facturile cu valori care depasesc plafonul de 5.000 lei catre furnizorii de bunuri si servicii astfel: 5.000 lei in numerar, iar suma care depaseste acest plafon putand fi achitata numai prin instrumente de plata fara numerar (prin ordin de plata, card, cec, bilet la ordin, etc.). numerar in lei intre persoanele juridice sunt limitate. numerar in lei intre persoanele juridice sunt limitate.Incasarile zilnice in numerar ale unui agent economic sunt neplafonate, respectand regula ca nu se poate incasa mai mult de 5.000 lei de la o singura persoana juridica.

In plafonul zilnic maxim de 10.000 lei intra si avansurile acordate angajatilor proprii pentru aprovizionari diverse. Aceste limitari au fost impuse de OG nr. 15 / 1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare.
Multumesc! Pot sa anulez factura, si completez 2 facturi noi, una de 4830 lei care va fi achitata numerar cu o noua chitanta si alta factura de 6000 lei care va fi achitata partial cu o noua chitanta de 1000 lei, restul de 5000 lei urmand sa fie achitat prin ordin de plata ?
gabriolet a scris:

Multumesc! Pot sa anulez factura, si completez 2 facturi noi, una de 4830 lei care va fi achitata numerar cu o noua chitanta si alta factura de 6000 lei care va fi achitata partial cu o noua chitanta de 1000 lei, restul de 5000 lei urmand sa fie achitat prin ordin de plata ?

Da asa este corect, dar pentru a evita eventualele discutii legate de interpretarea legii, emiteti cele doua facturi in zile diferite.