Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... vandalism - acuzat pe nedrept
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

vandalism - acuzat pe nedrept

buna seara
as vrea sa ma ajutati daca puteti cu un sfat.
in urma cu 2 zile am fost acuzat ca am vandalizat usa de la intrarea in bloc (aceata are interfon). cativa locatari sustin ca am venit acasa noaptea aflandu-ma sub influnta alcolului si am fost atat de beat ca nu am mai stiut codul sa intru in bloc, astfel vandalizand usa.
ce ar trebui sa fac ca sa clarific aceasta situatie?
va multumesc.
In primul rand ei trebuie sa dovedeasca acuzatia
Pana atunci functioneaza prezumtia de nevinovatie
Bafta
multumesc. asa consider si eu.
Dar daca totusi sunteti chemat sa dati declaratii in calitate
de invinuit va trebui sa demonstrati si dvs ca nu este asa
cum pretind cei de la asociatie.
Trebuie sa aduceti si dvs probe de nevinovatie.
martora este sotia, dar se pare ca nimeni nu o crede. tocmai de aceea mi-am spus problema aici. este un pic mai delicat. cum sa dovedesc eu ca la ora aceea dormeam de mult timp. curios este ca desi se sustine ca am fost vazut eu personal nimeni nu a intervenit sa ma opreasca..... incep sa cred ca lumea de pe scara "ma place tare mult". probabil pentru ca sunt un om mult prea linistit si de regula nu supar pe nimeni.
Si sotia poate fi audiata ca martor intr-un proces penal, daca
aceasta este de acord ca sa fie audiata!