avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore suplimentare

In anul 2009 am promovat o actiune pentru a fi obligata societatea sa-mi platesca orele suplimentare. Am solicitat expertiza contabila , s-a efectuat dar am formulat obiectiuni.Pentru ca instanta mi-a admis obiectiunile parata a formulat cerere de stramutare pentru banuiala legitima , considerind ca instanta prin admiterea obiectiunilor si-a depasit rolul activ. Termenul de judecata la ICCJ este 02.02.2011.Am termen de judecata la tribunal pe 07.07.2010.In aceasta situatie dosarul meu se suspenda pina la judecarea cererii de stramutare?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:35, 29 Iunie 2010
asa ar trebui sa se dispuna..pana la urma, aveti tot dreptul sa cereti calcularea de daune interese pana la plata efectiva a salariului
da, in temeiul art. 40 alin.2 C.pr.civ.
nasu a scris:

In anul 2009 am promovat o actiune pentru a fi obligata societatea sa-mi platesca orele suplimentare. Am solicitat expertiza contabila , s-a efectuat dar am formulat obiectiuni.Pentru ca instanta mi-a admis obiectiunile parata a formulat cerere de stramutare pentru banuiala legitima , considerind ca instanta prin admiterea obiectiunilor si-a depasit rolul activ. Termenul de judecata la ICCJ este 02.02.2011.Am termen de judecata la tribunal pe 07.07.2010.In aceasta situatie dosarul meu se suspenda pina la judecarea cererii de stramutare?


Potrivit art.40 alin.2 C.proc.civ., presedintele instantei va putea cere dosarul pricinii si sa ordone, fara citarea partilor, suspendarea judecarii pricinii, comunicand de urgenta aceasta masura instantei respective.
Prin urmare, ICCJ va trebuie sa ceara dosarul de la Tribunal si sa dispuna suspendarea judecatii ... in caz contrar, mergeti la ICCJ si luati un certificat de grefa prin care sa se arate ca s-a depus cerere de stramutare a litigiului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere stramutare Bogdan Popovici Bogdan Popovici Poate sa ma ajute cineva cu o motivare a unei cereri de stramutare, admisa la ICCJ, pentru banuiala legitima, in particular, reclamantul este avocat de mai ... (vezi toată discuția)
Stramutare proces gheciu gheciu Reclamatul este salariat al judecatoriei. Pot cere stramutarea procesului si care sunt pasii de urmat. Multumesc! (vezi toată discuția)
Stramutare proces geco geco Buna ziua. Se poate cere recursul la o alta Curte de apel dintr-un judet diferit de al Tribunalului in care s-a judecat pe fond?Unde se face o eventuala ... (vezi toată discuția)