avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... obligatiile angajatorului fata de angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

obligatiile angajatorului fata de angajat

buna seara!!am o mare dilema...am fost concediata in urma faptului k angajatorul a desfintat un punct de lucru al firmei si nu a mai avut nevoie de mine....in afara faptului k nu am reusit nici pana acum sa obtin actele pt somaj din data de 15 iunie, nu mi-a oferit nici bani pe concediu,desi m-a pus sa fac cerere de concediu si nici nu mi-a platit zilele lucrate vreo 5 la nr.ce obligatii are angajatorul fata de mine si cum sunt eu protejata de lege in cazul acesta.....am inteles k as ar avea obligatia sa-mi de-a un salariu si sa-mi plateasca concediul de odihna desi eu n-am beneficiat de el anul acesta....e corecta informatia?va multumesc
Da, angajatorul trebuie sa va plateasca concediu neefectuqat, zilelel lucrate in p[reaviz si un salariu compensatoriu. Il puteti actiona in judecata
multumesc pentru raspuns....crede+ti k imi puteti spune unde pot gasi acest pasaj din lege k as vrea sa merg sa il bag in ochi sefei mele....
alexxutza_x a scris:

multumesc pentru raspuns....crede+ti k imi puteti spune unde pot gasi acest pasaj din lege k as vrea sa merg sa il bag in ochi sefei mele....


Art.141 alin.(4) C.mun. - Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.

Art.78 alin.1 din CCMN - La încetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariu lunar, în afara drepturilor cuvenite la zi.

Art.247 C.mun. - În cazul în care la nivel de angajator, grup de angajatori sau ramură nu există contract colectiv de muncă, se aplică contractul colectiv de muncă încheiat la nivel superior.
va multumesc din suflet...mi+ati fost de mare ajutor si la fix mi+ati raspuns ca maine merg sa+mi dea actele pt somaj si sa inchei orice chestie cu sefa mea si tocmai bine k sa ridic problema asta si sa+i dau si argumentele necesare.va multumesc mult mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediere care nu tine de persoana salariatului micaela38 micaela38 Buna ziua, Societatea la care lucrez are sediul intr-o alta localitate, biroul din orasul meu nu are declarat punct de lucru, totusi noi aici functionam. In ... (vezi toată discuția)
Ce drepturi am in urma concedierii? elyelena elyelena buna ziua.de aproape doi ani lucrez la o firma care se ocupa cu vanzare de articole fittnes.mi s a incheiat contract individual de munca in martie 2010.in ... (vezi toată discuția)
Intrebare despere salariu compensatoriu!! mosora mosora Acum 2 saptamani mi s-a desfintat postul si am cerut in scris sa mi se plateasca un salariu compensatoriu conform legii. Am facut o cerere in scris la care am ... (vezi toată discuția)