Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere care nu tine de persoana salariatului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere care nu tine de persoana salariatului

Buna ziua,
Societatea la care lucrez are sediul intr-o alta localitate, biroul din orasul meu nu are declarat punct de lucru, totusi noi aici functionam. In urma schimbarii administratorilor, actualul administrator doreste sa inchida acest birou. Banuiesc ca se va invoca incetarea contractului individual de munca pentru motive ce nu tin de persoana salariatului, datorita desfiintarii postului. Daca ii actionez in judecata, am dreptul sa cer plata zilelelor de concediu de odihna neefectuat in ultimii trei ani, si plata unor salarii compensatorii? Care este baza legala? Mentionez ca in contractul colectiv de munca al societatii nu este prevazut acest lucru.

Multumesc frumos
baza legala este codul municii. Acolo va veti lamuri asupra dreptudilor dumneavoastra cu privire la salariile compensatorii
daca veti fi concediat prin restructurare veti beneficia minim de un salariu compensatoriu
1. Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă - art.141 alin.4 C.mun.

2. Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil - art.67 Cmun.

3. Contractele colective de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de munca incheiate la nivel superior.

4. Potrivit art.78 alin.1 din CCMN, la încetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariu lunar, în afara drepturilor cuvenite la zi.
Va multumesc frumos tuturor pentru raspunsuri.