Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere pe motiv de restructurare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere pe motiv de restructurare

in cazul in care o societate concediaza angajati si invoca ca motiv restructurarea posturilor angajatii care sunt concediati primesc salarii compensatorii?
Da, angajatii primesc salarii compensatorii, dar si dreptul la somaj. Dar pentru a beneficia de somaj, trebuie sa indepliniti si conditia de a fi muncit minim 12 luni in ultimele 24 de luni.
Si de asemenea, aveti dreptul la compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat.
cate salarii compensatorii primesc sau dupa ce criteriu sun stabilite nr salariilor compensatorii.
Numarul salariilor compensatorii este stabilit prin contractul colectiv de munca la nivel de unitate. Daca nu exista un asemenea contract se aplica CCM la nivel de ramura (daca exista) sau CCMUNN pe anii 2007-2010, unde se stabileste ca se acorda minim un salariu compensatoriu.
deceballus a scris:

cate salarii compensatorii primesc sau dupa ce criteriu sun stabilite nr salariilor compensatorii.

Salariaţii concediati pentru motive care nu tin de persoana salariatului beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.
Compensatia minima , prevazuta de CCMN, este de cel puţin un salariu lunar, în afara drepturilor cuvenite la zi.
Daca exista CCM la nivel de unitate , atunci aceste salarii compensatorii se acorda in numarul prevazut de acesta. in caz contrar, se aplica prevederile CCMN.