Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... drept la somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

drept la somaj

salutare
ma aflu in situatia urmatoare
am fost angajat din 2008 dupa cum urmeaza:
angajat 29 iunie 2008 -23 septembrie 2008 demisionat
angajat 29 septembrie 2008 - 1 martie 2010 plecat cu acordul partilor
angajat 1 martie 2010 - 15 martie 2010 plecat cu acordul partilor
angajat 17 martie 2010- 15 mai 2010 (am fost angajat pe perioada determinata 2 luni)
angajat 3 iunie 2010- 3 iulie 2010 perioada determinata
3 iulie 2010 prelungire contract pe perioada nedeterminata pana in prezent
Acum am fost anuntat ca de pe 15 ianuarie voi fi dat in somaj

In aceasta situatie am dreptul la somaj sau la salariu compensatoriu? Multumesc anticipat
1. Daca va concediaza cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si daca in cele 24 de luni premergatoare concedierii aveti 12 luni lucrate si cotizate la somaj (din ce spuneti se pare ca le aveti) veti beneficia de indemnizatie de somaj.
2. De asemenea veti beneficia si de salariu compensator, conform CCMUNN:
Art.78. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariu lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.
Daca la nivel de ramura CCMUNN prevede minim 2 salarii compensatorii , cum se poate beneficia de aceasta prevedere?
Prietenul meu a fost anuntat ca i se va restructura p[ostul si ca va fi dat in somaj iar din partea firmei va mai primi un salariu compensatoriu.Precizez ca el lucreaza la o firma multinationala producatoare si distribuitoare de cafea. Am citit CCMUNN la nivel de ramura comert si sunt prevazute 2 salarii compensatorii , cum pot verifica din ce ramura face parte firma angajatoare si care este procedura prin care se poate convinge firma sa respecte legislatia?
Multumesc.
1. In contractul individual de munca la N.Dispozitii finale, pct.1, scrie care este CCM aplicabil dvs.
2. Faceti sesizare la ITM sa va ajute in a determina pe angajator sa respecte CCM aplicabil.
va multumesc pentru raspuns.
Din raspunsul dvs. onteleg ca da in CCM la nivel de unitate nu e specificata o ramura se aplica doar conditiile din CCMUNN in care e specificat minim un salariu compensatoriu?

In cazul in care nu avem o copie a CCM putem solicita acum o copie ? si daca suntem refuzati sau "tratati" cu tacere, cum sa procedam?
mamalui matei, utilizator
1. Daca aveti CCM la nivel de unitate acesta nu trebuie sa contina clauze la un nivel inferior CCM la nivel de ramura.
2. De aceea v-am recomandat sa apelati la ITM, sa verifice CCM la nivel de unitate.
3. Angajatorul era obligat ca la semnarea CIM sa va dea sa cititi si CCM aplicabil unitatii. La fel si dvs. trebuia sa cereti CCM atunci cand ati semnat CIM.