Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Salariu compensatoriu - desfiintarea locului de munca
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Salariu compensatoriu - desfiintarea locului de munca

Am primit un preaviz de 20 zile lucratoare in temeiul legii nr 53/2003 art 73,ca urmare o concedierii individuale din initiativa angajatorului pentru motive care nu tin de persoana salariatului(desfintarea locului de munca prev de art 65 din Codul Muncii,respectiv ca urmare a dificultatilor generate de criza economica).
-vreau sa stiu daca pot cere salariu compensatoriu unul sau mai multe,specific ca in contractul de munca nu este specificat nimic.

Multumesc

Poate va este de folos sa cititi despre aceasta tema pe forumul Avocatnet.ro, la adresa:

www.avocatnet.ro/content/art...

Va poate folosi si urmatoarea prevedere din Codul muncii:
Art. 67
Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.
ContSters193759, utilizator
1. Incepand cu data de 29.12.2010 a incetat CCMUNN pe anii 2007-2010 iar la ora actuala nu ami avem un CCMUNN.
2. Veti putea beneficia de salarii compensatorii daca in CCM aplicabil unitatii dvs. este prevazut asa ceva.
3. Uitati-va pe CIM, la litera N, pct.1, acolo scrie care este CCM aplicabil unitatii dvs.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
In contractul individual de munca la punctul N scrieȘ
Prevederile prezentului contract individual de munca se completeaza cu disp legii nr 53/2003-Codul muncii si al contractului colectiv de munca aplicabil incheiat la nivelul
si apoi sunt insirate cele 4 situatii angajatorului,grupului de de angajati,ramurii,national nefiind specificat nici una dintre ele
Ce sa inteleg pot cere un salariu compensatoriu sau nu.?
Multumesc anticipat.

1. Daca nu aveti, in CIM, specificat care este CCM aplicabil este si vina ITM ca a inregistrat (la data respectiva) CIM incomplet.
2. In aceasta situatie nu puteti beneficia de salariu compensator deoarece nu exista baza legala.
exista posibilitatea ca firma sa fi completat ceva dupa ce eu am semnat CIM?
cum pot afla daca la CIM s-a specificat ceva?daca afost vina ITM-ului eu ce vina am ca ei au acceptat un contract de munca incomplet?
Firma este din jud prahova,ma pot interesa la ITM prohova cum este inregistrat,am nr contractului data toate actele?
Ca sa pot beneficia de minim un salariu compensatoriu cum era bine sa fie specificat in CIM incheiat la nivelul
-angajatorului,grupului de angajatori,ramurii sau national?
Multumesc