Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere

Buna ziua.
Recent am primt decizia de incetare a contractului de munca care suna cam asa :

"Incepand cu data de 23.03.2009 salariatul......... indeplinind functia de .............. la SC...... este concediat cf. art.65 din Codul muncii data la care au expirat cele 20 de zile lucratoare de preaviz acordate cf. art. 73 din codul muncii.
In raport cu dispozitiile art.67 din codul muncii d-ul............ beneficiaza de masuri active de combatere a somajului. Totodata salariatul primeste cf. art.82 din Contractul Colectiv De Munca inceheiat la nivelul societatii o compensatie de 50% din salariul lunar , acordata in afara drepturilor cuvenite la zi.
Compartimentele juridic , personal,si financiar-contabil vor aduce la indeplinire prezenta decizie"

Prima mea intrebare este legata de acest Contract Cloectiv De Munca : eu personal nu am semnat un astfel de contract colectiv nu am stiut nimic de existenta lui pana in momentul primirii acestei decizii si nici nu am primit vre-un exemplar. Am semnat doar contract individual de munca.
As vrea sa stiu daca este corect sa se uziteze de acest Contract Colectiv De munca pe care EU NU L-AM SEMNAT. Ce pot face in aceasta situatie?

A 2-a intrebare este daca pentru a beneficia de ajutorul de somaj trebuie sa depun eu dosarul sau se ocupa firma ?

Multumesc anticipat.

Buna ziua.Conform prevederilor Legii nr.130/1996 privind contractul colctiv de munca, acesta se incheie intre angajator si organizatiile sindicale repezentative sau in lipsa acestora reprezentantii salariatilor.In concluzie acestia semneaza contractul colectiv de munca, deci daca nu ati fost reprezentantul ales al salariatilor nu trebuia sa semnati acest contract, insa trebuia sa vi se aduca la cunostiinta continutul acestuia.Dosarul de somaj se depune la AJOFM de care aparatineti de catre dvs.
La data angajarii, inainte sau concomitent cu citirea si semnarea contractului individual de munca trebuia sa vi se dea sa cititi si sa semnati fisa postului si Regulamentul intern si sa luati la cunostinta de prevederile Contractului colectiv de munca.
Observatie: Contractul colectiv de munca la nivel de unitate nu trebuie sa contina clauze mai nefavorabile decat cele prevazute in CCM la nivel de ramura sau in CCM la nivel national. In acesta din urma este prevazuta o compensatie de un salariu in caz de concediere.
Ceea ce v-a raspuns colegul meu este corect.
tudorvaleriu a scris:

La data angajarii, inainte sau concomitent cu citirea si semnarea contractului individual de munca trebuia sa vi se dea sa cititi si sa semnati fisa postului si Regulamentul intern si sa luati la cunostinta de prevederile Contractului colectiv de munca.
Observatie: Contractul colectiv de munca la nivel de unitate nu trebuie sa contina clauze mai nefavorabile decat cele prevazute in CCM la nivel de ramura sau in CCM la nivel national. In acesta din urma este prevazuta o compensatie de un salariu in caz de concediere.
Ceea ce v-a raspuns colegul meu este corect.

aici este problema . ca in loc de un salariu compensatoriu primesc doar 50%
Nu ati precizat care estye domeniul de activitate si nu ne dam seama daca exista contract colectiv de munca la nivel de ramura.
Aveti posibilitate sa faceti o cerere in scris angajatorului si sa solicitati plata a minim un salariu compensator in conformitate cu prevederile art 78 din CCMUNN pe anii 2007-2010. Si sa invocati faptul ca prevederile CCM nla nivel de unitate nu pot sa fie mai mici decat cele prevazute in CCMUNN. Cand depuneti cererea sa solicitati si numar de intregistrare si sa-l primiti pe un exemplar al cererii care va ramane dumneavoastra.
In cazul in care nu va raspunde sau raspunsul este nefavorabil, aveti posibilitatea sa va adresati instantei de judecata (Tribunal). Cu siguranta veti avea castig de cauza. Succes.
2007_rozi a scris:

Nu ati precizat care estye domeniul de activitate si nu ne dam seama daca exista contract colectiv de munca la nivel de ramura.
Aveti posibilitate sa faceti o cerere in scris angajatorului si sa solicitati plata a minim un salariu compensator in conformitate cu prevederile art 78 din CCMUNN pe anii 2007-2010. Si sa invocati faptul ca prevederile CCM nla nivel de unitate nu pot sa fie mai mici decat cele prevazute in CCMUNN. Cand depuneti cererea sa solicitati si numar de intregistrare si sa-l primiti pe un exemplar al cererii care va ramane dumneavoastra.
In cazul in care nu va raspunde sau raspunsul este nefavorabil, aveti posibilitatea sa va adresati instantei de judecata (Tribunal). Cu siguranta veti avea castig de cauza. Succes.

domeniul deactivitate : vanzari . mai exact vanzari telefonie mobila.

deci in cazul de fata se ia in considerare CCM pe ramura (care prevede acordarea a 2 salarii compensatorii) ? sau CCMUNN(care prevde acordarea 1 salariu compensator) ?

sunte acestea "superioare" contractului colectiv la nivel de unitate (care prevede acordarea a 50% din salariu drept compensatie ) ?

cum ar trebui formulata o cerere in acest sens? (ce articole trebuiesc invocate) ?
superbus, utilizator